Jednou vetou

Maasenov odchod do predčasného dôchodku formálne spečatil Steinmeier

Hans-Georg Maassen.

Foto: TASR/AP

Bývalý šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen vo štvrtok aj oficiálne skončil vo funkcii a odchádza do predčasného dôchodku.

Najvyšší nemecký predstaviteľ, spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier totiž podpísal dokument, ktorý potvrdzuje predchádzajúce rozhodnutie šéfa spolkového rezortu vnútra Horsta Seehofera.

Informáciu priniesli internetové vydanie mienkotvorného denníka Süddeutsche Zeitung i tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z úradu hlavy štátu.

Osudným pre Maassena, ktorý sa mal po odchode z čela BfV stať najskôr štátnym tajomníkom a neskôr poradcom v spolkovom rezorte vnútra, sa stal jeho rozlúčkový prejav distribuovaný v rámci BfV.

Gorbačov vyzval USA a Rusko, aby zabránili novým pretekom v zbrojení

V prejave ostro kritizoval časť vládnucej koalície a opäť obhajoval svoje kontroverzné výroky na margo „poľovačiek“ na cudzincov počas demonštrácie v meste Chemnitz.

Minister v zdôvodnení jeho predčasného penzionovania konštatoval, že tento text obsahuje „neakceptovateľné formulácie“, ktoré znemožňujú spoluprácu na báze dôvery.

Seehofer v tejto súvislosti spomenul pasáž Maasenovho vystúpenia o „ľavicovoradikálnych silách v Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD)“, ktorú označil za prekročenie hranice. Súčasne priznal, že on osobne je z toho i ľudsky sklamaný.

Tieto Maasssenove výroky mali odznieť na stretnutí s kolegami z tajných služieb iných európskych krajín vo Varšave 18. októbra. Text prejavu bol od 24. októbra dostupný na intranete Spolkového úradu pre ochranu ústavy.

USA rozšírili sankcie voči Rusku, pridali na zoznam ďalšie osoby

Spor o osobu Maassena a jeho vyjadrenia vyvolali v septembri vládnu krízu, ktorá takmer viedla k rozpadu nemeckej spolkovej koalície.

Jeho pôvodne zamýšľaný presun z čela tajnej služby na post štátneho tajomníka ministerstva vnútra v Berlíne s platom okolo 14.000 eur vyvolal v Nemecku pobúrenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia