Macedónska vláda rozhodla o premenovaní letiska v Skopje i diaľnice do Grécka

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov

Foto: TASR/AP

Macedónska vláda rozhodla v Skopje o premenovaní medzinárodného letiska v hlavnom meste krajiny, ako aj diaľnice spájajúcej macedónsku metropolu s macedónsko-gréckou štátnou hranicou, ktoré už po zmenách nenesú meno Alexandra Veľkého.

Informáciu priniesla v utorok tlačová agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu macedónskej vlády Mileho Bošnjakovského.

Podľa jeho slov ponesie vzdušný prístav v Skopje názov Skopje International Airport (Medzinárodné letisko Skopje) a spomínaná diaľnica bude mať názov Prijatelstvo.

Macedónsky premiér Zoran Zaev prisľúbil tieto ústretové kroky predsedovi gréckej vlády Alexisovi Tsiprasovi, a to 24. januára pri ich stretnutí počas Svetového ekonomického fóra v švajčiarskom Davose. Využívanie mena macedónskeho panovníka vnímali v Grécku ako „provokáciu“ a „prevzatie gréckej histórie“ majoritne slovanským Macedónskom.

Dočasný názov FYROM

Grécko požaduje, aby si susedná krajina zmenila svoj názov, pretože rovnako sa nazýva aj najväčšia grécka provincia. Masy Grékov vyjadrili v uliciach, a väčšina respondentov i v prieskumoch verejnej mienky, že sú proti kompromisnému riešeniu sporu okolo názvu susednej krajiny, v ktorom by sa podľa ich názoru vôbec nemal objaviť termín Macedónsko.

Kauza zaťažuje už viac ako štvrťstoročie bilaterálne vzťahy oboch krajín a Grécko v dôsledku nej vetuje vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ).

Macedónsko využíva dočasne – kým sa spor úplne nevyrieši – so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern