Jednou vetou

Macedónsko a Grécko obnovili priame letecké spojenie

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Macedónsko a Grécko obnovili vo štvrtok - po vyše desiatich rokoch - priame letecké spojenie. Stalo sa tak po tom, ako nedávna dohoda o riešení názvoslovného sporu viedla k odmäku vo vzájomných vzťahoch, informovala agentúra AP.

Vôbec prvý obnovený let z Atén do Skopje využil vo štvrtok večer (18.40 SELČ) aj macedónsky vicepremiér Bujar Osmani, ktorý bol v Grécku na rokovaniach súvisiacich so zmienenou dohodou.

V Grécku demonštrujú stredoškoláci, dostali do potýčok s políciou

Osmani historickému letu venoval i viacero príspevkov na svojom účte na sociálnej sieti Twitter. Obnovenie komerčného leteckého spojenia označil za symbol vylepšených vzťahov a Grécko nazval tiež priateľom, „najväčším spojencom“ i „lobistom“ za Macedónsko v rámci snáh o vstup do EÚ.

Podľa skoršieho oznámenia podniku TAV Airports, prevádzkujúceho letisko v Skopje, budú lety gréckej spoločnosti Aegean Airlines z Atén premávať dvakrát týždenne.

Predošlé priame letecké spojenie medzi Skopje a Aténami fungovalo v rokoch 2003-2007. Prerušené bolo po tom, ako Grékov pobúrilo rozhodnutie vtedajšej konzervatívnej vlády Macedónska pomenovať letisko v Skopje po Alexandrovi Veľkom, vládcovi starovekého gréckeho kráľovstva Macedónsko. Súčasná ľavicová vláda ešte vo februári pristúpila k premenovaniu letiska – na Medzinárodné letisko Skopje – ako prejavu dobrej vôle.

Macedónsky súd rozhodol o zmrazení časti majetku bývalej vládnej strany

Macedónsky parlament odhlasoval tento mesiac začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor so susedným Gréckom. Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu krajiny do ústavy potrvá tri mesiace.

Na základe júnovej dohody s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia