Jednou vetou

Macedónsko a Grécko po urovnaní sporu obnovia priame letecké spojenie

Ilustračné foto

foto: TASR

Macedónsko a Grécko budú po vyše desiatich rokoch opäť spojené priamou leteckou linkou.

Stane sa tak po tom, ako nedávna dohoda o riešení názvoslovného sporu viedla k odmäku vo vzájomných vzťahoch, informovala v stredu tlačová agentúra AP.

Prvý let z Atén do Skopje vo štvrtok večer plánuje využiť macedónsky vicepremiér Bujar Osmani, ktorý pocestuje do Grécka na rokovania s tamojšími predstaviteľmi. Podľa oznámenia podniku TAV Airports, prevádzkujúceho letisko v Skopje, budú lety gréckej spoločnosti Aegean Airlines z Atén premávať dvakrát týždenne.

V Sasku-Anhaltsku ktosi znova odpálil automaty na železničné cestovné lístky

Predošlé priame letecké spojenie medzi Skopje a Aténami fungovalo v rokoch 2003-2007. Prerušené bolo po tom, ako Grékov pobúrilo rozhodnutie vtedajšej konzervatívnej vlády Macedónska pomenovať letisko v Skopje po Alexandrovi Veľkom, vládcovi starovekého gréckeho kráľovstva Macedónsko. Súčasná ľavicová vláda ešte vo februári pristúpila k premenovaniu letiska ako gestu dobrej vôle.

Macedónsky parlament odhlasoval tento mesiac začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska v súlade s dohodou urovnávajúcou dlhoročný spor so susedným Gréckom. Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu krajiny do ústavy potrvá tri mesiace.

Na základe júnovej dohody s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia