Jednou vetou

Macedónsko by podľa USA mohlo vstúpiť do NATO v polovici roku 2020

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

foto: TASR

Spojené štáty predpokladajú, že Macedónsko vstúpi do NATO v polovici roku 2020. Dovtedy by mala byť plne implementovaná dohoda so susedným Gréckom o zmene názvu krajiny i napriek snahám Ruska podkopať tento proces, vyhlásil v utorok pre tlačovú agentúru Reuters námestník asistenta amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Matthew Palmer.

Súhlas Skopje so zmenou názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko, čím sa ukončí podozrenie, že Macedónsko si nárokuje na územie rovnomennej gréckej provincie, odstránilo veľkú prekážku z cesty Macedónska do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Západ zároveň verí, že týmto krokom sa zamedzí ruskému vplyvu v predmetnom regióne.

„Niet dôvodu neveriť, že sa Severné Macedónsko stane 30. členom NATO už o 18 mesiacov. To je veľmi realistický termín,“ vyhlásil Palmer v bosnianskej metropole Sarajevo.

Pellegrini: Ak EÚ nebude aktívna vo svojom susedstve, nahradia ju iní

Poznamenal, že NATO už pozvalo krajinu do Aliancie, pričom tento proces by mal byť rýchly vďaka implementácii dohody o zmene názvu, ktorú ešte musí ratifikovať macedónsky, ako aj grécky parlament. Palmer však vyslovil znepokojenie ohľadom „zlovoľného vplyvu“ Ruska v Macedónsku a ďalších západobalkánskych štátoch – v Bosne, Srbsku, Čiernej Hore, Albánsku a Kosove.

Americký diplomat zároveň obvinil Rusko z podkopávania vlád a inštitúcií v snahe zastaviť integračný postup daného regiónu smerom k EÚ a NATO, uvádza Reuters. Moskva tieto obvinenia odmieta a naopak obviňuje Západ zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajín západného Balkánu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia