Jednou vetou

Macedónsko-grécku dohodu by šéfovia diplomacií mali podpísať v nedeľu

Ilustračné foto

TASR/AP

Ministri zahraničných vecí Nikola Dimitrov a Nikos Kotzias, a nie premiéri Macedónska a Grécka Zoran Zaev a Alexis Tsipras, ako sa predpokladalo pôvodne, by v nedeľu (17.6.) mali v okolí mesta Prespa v macedónsko-gréckom pohraničí podpísať bilaterálnu dohodu o zmene názvu postjuhoslovanskej republiky.

Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje v Aténach. Grécky parlament bol v piatok dejiskom vášnivej diskusie o podnete stredopravej opozície vysloviť práve pre dohodu s Macedónskom nedôveru súčasnému premiérovi.

Európski socialisti vyzvali na podporu dohody medzi Skopje a Aténami

Poslanec ultrapravicového Zlatého úsvitu Konstantinos Barbarusis vystúpil dokonca s požiadavkou o zásah armády.
Podľa jeho názoru by ozbrojené sily mali zadržať prezidenta Prokopisa Pavlopulosa, predsedu vlády Alexisa Tsiprasa, ako aj ministra obrany Panosa Kamenosa, pretože súhlasili s kompromisnou dohodou.

Predstavitelia gréckej vlády označili toto vystúpenie za výzvu na vojenský puč a požadovali v reakcii prísne dôsledky. Poslanca Barbarusisa vylúčili medzičasom z frakcie Zlatého úsvitu, pretože jeho názory neboli v súlade so straníckou líniou.

Hovorca vlády Dimitris Tsanakopulos obvinil aj lídra konzervatívnej Novej demokracie Kyriakosa Mitsotakisa, ktorý prišiel s návrhom na vyslovenie nedôvery Tsiprasovi, že otvoril Pandorinu skrinku a že nesie teda spoluzodpovednosť za ohrozenie demokracie extrémistami zo Zlatého úsvitu.

Macedónsky prezident je proti zmene názvu pri domácom používaní

Mitsotakis však obsah vystúpenia člena ultrapravicovej strany takisto ostro odsúdil. Nacionalistické kruhy reagovali na macedónsko-grécku dohodu v oboch krajinách ostrou kritikou a značným odporom.

V Grécku sa v ultrapravicových médiách objavili hlasy hovoriace o zrade a volajúce po právnych krokoch voči premiérovi. Na demonštráciu zvolanú týmito silami pred parlament v Aténach prišlo však iba niekoľko sto ľudí.

Macedónska opozícia už avizovala, že dokument nepodporí. Šéf konzervatívnej opozičnej strany VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski vyzval stúpencov, aby sa v nedeľu v meste Bitola na juhozápade Macedónska zúčastnili na protestnom pochode proti dohode o zmene názvu krajiny. Odporcovia kompromisu s Gréckom protestovali už druhý deň po sebe aj pred budovou parlamentu v Skopje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia