Jednou vetou

Macedónsko-grécky spor o názov je podľa Zaeva možno vyriešený

Macedónsky premiér Zoran Zaev

foto: TASR/AP

Dlhoročný macedónsko-grécky spor o názov postjuhoslovanskej republiky sa podľa informácií macedónskeho premiéra Zorana Zaeva po štvrtkovom stretnutí s predsedom gréckej vlády Alexisom Tsiprasom počas summitu Európskej únie v Sofii možno podarilo vyriešiť.


Podľa Zaeva jestvuje variant, ktorý je prijateľný pre obe strany. Každá z nich však teraz musí prekonzultovať doma, či je táto možnosť realizovateľná v praxi. „V takom prípade by sme pravdepodobne mali riešenie,“ dodal predseda macedónskej vlády.

Zaev neočakáva od summitu v Sofii vyriešenie sporu s Gréckom

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrváva od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom severogréckeho regiónu (Makedoniá). Atény to dávajú do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje. Vyriešenie sporu je podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.

Macedónsko využíva dočasne – kým sa spor úplne nevyrieši – so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová hovorila v Sofii iba o pokroku pri úsilí vyriešiť spor. Obe krajiny jasne dali najavo, že ešte nie sú v cieli. „Bolo by veľmi žiaduce, aby sa sporná otázka názvu vyriešila, pretože práve pre Macedónsko od toho závisí veľmi mnoho,“ uviedla podľa tlačovej agentúry DPA šéfka nemeckej spolkovej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia