Jednou vetou

Macedónsko mení dopravné značky na diaľnici, dráždili Grékov

V Macedónsku začali nahrádzať dopravné značenia na diaľnici

foto: TASR/AP

Macedónske úrady začali nahrádzať dopravné značky na kľúčovej diaľnici, ktorú predchádzajúca vláda pomenovala po starovekom panovníkovi Alexandrovi Macedónskom. Ide o gesto dobrej vôle voči susednému Grécku.

Názov diaľnice totiž doposiaľ dráždil grécku stranu, keďže Macedónskom sa nazývalo aj panovníkovo starogrécke kráľovstvo, pripomenula v stredu tlačová agentúra AP.

Šéf macedónskej spoločnosti pre údržbu ciest Gajur Kadriu uviedol, že v stredu odstránili prvých 25 dopravných značiek.

Macedónska vláda urobila voči Aténam ústupok aj v tom, že sa nedávno rozhodla premenovať hlavné letisko v krajine, v metropole Skopje, ktoré takisto nieslo Alexandrovo meno. Nový názov znie Medzinárodné letisko Skopje. Diaľnica dostala názov Priateľstvo.

Macedónsko a Grécko majú už štvrť storočia spor okolo názvu Macedónsko, ale v poslednom období obe krajiny zintenzívňujú rokovania zamerané na vyriešenie záležitosti. Grécko argumentuje, že názov Macedónsko naznačuje územné nároky na jeho vlastnú, rovnako nazvanú provinciu, a hnevá ho toto „uzurpovanie starovekých gréckych dejín“.

Macedónsko je teraz pripravené urovnať spory s Gréckom, ktoré komplikujú vyhliadky tejto bývalej juhoslovanskej republiky na vstup do EÚ i NATO.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína