Jednou vetou

Macedónsko udelí amnestiu niektorým ľuďom, ktorí vlani vtrhli do parlamentu

Ilustračné foto

TASR/AP

Macedónski zákonodarcovia schválili v utorok večer zákon udeľujúci amnestiu niektorým podozrivým, ktorí vlani násilne vtrhli v metropole Skopje do parlamentu - politici sa tak snažia pomôcť zmiereniu v názorovo hlboko rozdelenej spoločnosti. Informovala o tom agentúra AP.

Návrh zákona o amnestii týkajúcej sa tohto incidentu z apríla 2017 podporilo všetkých 95 zákonodarcov, prítomných v 120-člennom parlamente. Avšak amnestia nebude platiť pre organizátorov vniknutia do priestorov parlamentu a ani pre protestujúcich, ktorí sa dopustili fyzického násilia.

Podľa nového zákona ľudia podozriví z účasti na uvedených výtržnostiach, ktorých v tomto období súdi trestný súd v Skopje, môžu teraz podať žiadosť o udelenie amnestie.

USA prisľúbili finančnú pomoc stredoamerickým krajinám

 Za incident súdia celkovo 33 ľudí vrátane konzervatívnych opozičných zákonodarcov a ich podporovateľov. K nepokojom došlo 27. apríla 2017 – nahnevaný dav vtrhol do parlamentu po tom, čo zákonodarný zbor zvolil za svojho nového predsedu poslanca albánskej národnosti Talata Xhaveriho. Zranenia vtedy utrpelo vyše 100 ľudí, nevynímajúc zákonodarcov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia