Jednou vetou

Macedónsko urobilo ďalší krok smerom k zmene svojho názvu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Macedónski poslanci podporili v nedeľu v druhom čítaní dodatky k ústave, ktoré majú umožniť zmenu názvu krajiny a ukončiť tak desaťročia trvajúci spor s Gréckom.

Na základe júnovej dohody Macedónska s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Za schválenie štyroch príslušných dodatkov k macedónskej ústave hlasovalo v nedeľu 67 členov 120-členného parlamentu. Konečné hlasovanie, pri ktorom bude potrebná dvojtretinová väčšina zákonodarcov, sa očakáva v januári budúceho roka, informovala agentúra AFP.

Kosovo: Srbskí poslanci sa zabarikádovali v parlamente na protest proti clám

Parlament v Skopje odhlasoval začatie legislatívneho procesu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska, v októbri tohto roku.

Vláda macedónskeho proeurópskeho premiéra Zorana Zaeva sa zmenu rozhodla presadiť napriek septembrovému neplatnému referendu o tejto otázke. Hoci drvivá väčšina hlasujúcich zmenu názvu podporila, plebiscit bol neplatný vzhľadom na nízku účasť.

Proti tomuto kroku v Macedónsku existuje silná opozícia, prevažne z radov stúpencov bývalého nacionalistického premiéra Nikolu Gruevského. S dohodou o zmene názvu Macedónska nesúhlasia ani nacionalisti v susednom Grécku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia