Jednou vetou

Macedónsky súd rozhodol o zmrazení časti majetku bývalej vládnej strany

Ilustračná foto

foto: TASR

Súd v macedónskom hlavnom meste Skopje vo štvrtok na podnet špeciálnej prokuratúry, ktorá vyšetruje aféry z obdobia niekdajšej vlády premiéra Nikolu Gruevského a jeho strany VMRO-DPMNE, rozhodol o zmrazení časti majetku tohto politického subjektu, okrem iného 69 nehnuteľností. Informovali o tom tamojšie médiá i rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Verdikt súdu sa týka okrem iného sídla VMRO-DPMNE v Skopje, ktorého hodnota sa odhaduje na viac ako 15 miliónov eur. Orgány prokuratúry požadovali tento krok v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním podozrenia z ilegálneho financovania strany.

Niekdajšieho lídra strany, ktorá bola v Macedónsku pri moci v rokoch 2006-2017, Nikolu Gruevského nedávno justícia v prvej z viacerých káuz, v ktorých čelí trestnému stíhaniu, uznala za vinného a odsúdila na dva roky väzenia za nelegálny nákup luxusného obrneného vozidla za približne 600.000 eur.

Švajčiarsko na budúci rok zruší pracovné obmedzenia pre Rumunov a Bulharov

Trestný súd v Skopje vydal v októbri vyhlásenie, podľa ktorého musí expremiér nastúpiť do výkonu trestu v miestnom väzenskom zariadení Šuto Orezari najneskôr do 8. novembra.

Samotný Gruevski označuje celý prípad za politicky motivovaný a chce sa proti verdiktu odvolať na macedónsky najvyšší súd.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia