Jednou vetou

Macron a Conte sa zhodli na potrebe reformy európskeho azylového systému

Taliansky premiér Giuseppe Conte a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia v Elyzejskom paláci 15. júna 2018

foto: TASR/AP

Reakcia Európy na masovú migráciu sa neadaptovala na súčasnosť a potrebuje reformu. Vyhlásil to v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron po rokovaní s novým talianskym premiérom Giuseppem Contem, píše agentúra AP.


„Správna odpoveď je európska, ale súčasná európska odpoveď sa neprispôsobila,“ zhodnotil Macron počas spoločnej tlačovej konferencie s Contem. Francúzsky prezident upozornil, že európska solidarita si v uplynulých rokoch pri Taliansku neplnila svoju úlohu. Ako dodala AP, prevažne Taliansko je prvou európskou krajinou, cez ktorú prechádzajú migranti zo severnej Afriky.

Taliansko a Malta sa dohodli, že budú úzko koordinovať svoje postoje k migrácii

Macron vyzval na širšiu ochranu európskych hraníc s tým, že súčasný systém nefunguje. Nový taliansky premiér Macrona doplnil, že Taliansko aktuálne pracuje na návrhu „radikálnej zmeny paradigmy“ toho, ako Európa riadi migráciu.

Súčasné nariadenia Európskej únie ohľadne žiadostí o azyl podľa Conteho nefungujú. Taliansko plánuje predložiť svoj návrh na nový „integrovaný“ prístup k migrácii po 1. júli, keď Rakúsko prevezme polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia