Jednou vetou

Macron chce pred summitom G7 posilniť európsky front

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, britskou premiérkou Theresou Mayovou, talianskym premiérom Giuseppem Contem a viacerými vysokopostavenými predstaviteľmi EÚ.

Schôdzka sa uskutoční v piatok v kanadskom Québecu len niekoľko hodín pred tým, ako sa tam začne summit G7. Cieľom schôdzky, ktorá sa začne o 16.30 h SELČ, je „posilniť európsky front“ vo vzťahu k USA a ich protekcionizmu.
Európski spojenci totiž kritizujú nedávne rozhodnutia USA uvaliť clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a EÚ a odstúpiť od dohody o iránskom jadrovom programe i od parížskej klimatickej zmluvy.

Trump vyzval na opätovné prijatie Ruska do skupiny G7

Macron v uplynulých dňoch upozornil, že opatrenia prijaté prezidentom USA Donaldom Trumpom sú pre americkú ekonomiku kontraproduktívne. Deklaroval tiež, že nie je možné, aby spojenci medzi sebou viedli obchodnú vojnu, čím poukázal na angažovanie sa Francúzska i USA pri riešení ozbrojených konfliktov v Sýrii, Iraku či v oblasti afrického Sahelu.

Analytici konštatujú, že nie je isté, či sa Nemecko a Taliansko pridajú k iniciatíve Francúzska vymedziť sa voči USA, keďže práve tieto krajiny by boli v Európe prvými obeťami, ak by Washington v najbližších týždňoch uvalil clá na dovoz áut.

Britská premiérka je tiež v nevýhodnej pozícii, keďže jej krajina sa chystá vystúpiť z EÚ a v rámci stratégie pre postbrexitové obdobie sa snaží s USA dohodnúť na zóne voľného obchodu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia