Jednou vetou

Macron chce prijať zákon proti nenávistným prejavom na internete

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

V máji predložia vo Francúzsku návrh zákona na boj proti nenávistným prejavom na internete, oznámil v stredu po nedávnej sérii antisemitských útokov prezident Emmanuel Macron. Informuje o tom agentúra DPA.

Na pravidelnej každoročnej večeri Rady židovských inštitúcií vo Francúzsku (CRIF) Macron uviedol, že podobný zákon, aký platí v Nemecku, je účinný a pragmatický.

Obete holokaustu kritizujú Kurza za nedostatočný boj proti antisemitizmu

V nemeckom zákone sa uvádza, že nenávistné prejavy musia byť do 24 hodín od nahlásenia z webových stránok odstránené a v niektorých prípadoch môže byť za ne udelená pokuta až niekoľko miliónov eur. Macron tiež vyhlásil, že požiadal ministra vnútra Christopha Castanera, aby skupiny alebo združenia, ktoré podnecujú k nenávisti a k násiliu, rozpustil.

Počet antisemitských útokov vo Francúzsku v poslednom čase prudko vzrástol – v roku 2018 ich bolo zaznamenaných 541, čo predstavuje medziročný nárast o 74 percent.

Nemecko a Francúzsko sú blízko dohode o návrhoch spoločného rozpočtu eurozóny

V utorok Macron navštívil židovský cintorín v Alsasku, kde vandali zničili 80 náhrobných kameňov, ktoré pomaľovali svastikami – symbolmi nacistického Nemecka -, zatiaľ čo tisíce ľudí v celej krajine protestovali proti antisemitizmu.
Macron ďalej uviedol, že Francúzsko prijme takú definíciu antisemitizmu, ktorá bude v sebe zahŕňať aj antisionizmus a uprednostňuje ju aj Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA). Tento krok privítal aj Svetový židovský kongres.

Táto definícia sa však stretla s kontroverznými reakciami. Jej kritici tvrdia, že potláča slobodu prejavu a legitímnu kritiku vlády Izraela.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google