Jednou vetou

Macron „dôrazne odsúdil“ samovražedné útoky v centre tuniskej metropoly

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron "dôrazne odsúdil" štvrtkové samovražedné bombové útoky v centre tuniskej metropoly Tunis, informoval agentúra AFP.

„Dôrazne odsudzujem tieto útoky, ktoré sa dnes udiali v srdci Tunisu,“ napísal Macron na Twitteri počas svojej oficiálnej návštevy Japonska. Dodal, že Francúzsko „stojí pri tuniskom národe v tejto ťažkej chvíli“.

Zaríf odmietol Trumpovu predstavu krátkej vojny ako „ilúziu“

K útokom sa bezprostredne nikto neprihlásil. Ako ešte skôr informovalo tuniské ministerstvo vnútra, pri simultánnych útokoch dvoch samovražedných atentátnikov zahynul jeden človek a ďalších deväť utrpelo zranenia.

Podľa ministerstva sa prvý samovražedný útočník krátko pred 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) odpálil v blízkosti motorizovanej policajnej hliadky na rušnej Triede Charlesa de Gaulla v centre Tunisu, vo vzdialenosti približne 100 metrov od budovy francúzskeho veľvyslanectva. Pri tomto útoku prišiel jeden policajt o život a ďalší utrpel zranenia. Zranených bolo aj sedem civilistov.

Približne v rovnakom čase sa druhý atentátnik vyhodil do vzduchu pred budovou veliteľstva protiteroristickej brigády v okrajovej časti tuniskej metropoly. V tomto prípade obete hlásené neboli.

Tuniské orgány dodatočne sprísnili bezpečnostné opatrenia v krajine po viacerých závažných teroristických útokoch z roku 2015, keď vyhlásili stále trvajúci výnimočný stav.

Merkelová dostala počas vymenúvania novej ministerky opäť triašku

Ich ďalšie sprísnenie nasledovalo aj po tom, ako sa stovky Tunisanov zaradili medzi bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Líbyi a Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia