Macron: Európania musia byť jednotní a musia ukázať silu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová máva s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok Európu, aby bola jednotná a sebavedome ukazovala silu čeliac čoraz komplexnejšiemu svetu a jednostranným krokom USA v otázkach, akými sú klimatické zmena či jadrová dohoda s Iránom.

Macron to povedal v nemeckom meste Aachen, kde si prevzal prestížnu Cenu Karola Veľkého, udeľovanú každoročne za proeurópsku angažovanosť. Ocenenie dostal za svoju víziu novej Európy. Ide aj o uznanie jeho „vášnivého“ boja proti nacionalizmu a izolacionizmu a má to byť preňho povzbudením v ňom pokračovať, uviedol starosta Aachenu Marcel Philipp.

Macron ľutuje Trumpovo rozhodnutie, odstúpenie od jadrovej dohody bola chyba

Francúzsky líder apeloval na Európu, aby bránila svetový multilaterálny poriadok v záujme „európskej suverenity“. „Nebuďme slabí,“ vyhlásil s tým, že Európa si nesmie nechať určovať svoje smerovanie inými veľmocami. V súvislosti s reakciou veľkých európskych krajín na odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom Macron povedal: „Rozhodli sme sa vytvárať stabilitu na Blízkom a Strednom východe.“

Za mimoriadne zásluhy o európske zjednotenie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová predtým vyzdvihla Macronovo nadšenie, angažovanosť a odvahu. „Sršíš ideami a oživil si debatu o európskej politike novými návrhmi,“ povedala vo svojom laudáciu. Macron je podľa kancelárky zanieteným obhajcom európskej demokracie v ťažkých časoch. Dejiny ukazujú, že „hodnoty slobody sú krehkým tovarom“, uviedla Merkelová s tým, že je potrebné postaviť sa autoritárskemu pokušeniu.

S ohľadom na nezhody vo vzťahoch s USA Merkelová povedala: „Európa musí vziať svoj osud do svojich rúk.“ Nachádzame sa v rozhodujúcej fáze a historickou zodpovednosťou je pevne a trvalo etablovať Európu ako pozitívny projekt budúcnosti, dodala.

Koľko teroristov prepustia európske väznice v priebehu dvoch rokov?

Medzinárodná cena Karola Veľkého sa udeľuje od roku 1950 za mimoriadne zásluhy o európske zjednotenie. Táto tradícia bola založená obyvateľmi západonemeckého mesta Aachen. Medzi držiteľov ceny patria okrem iných i bývalý československý a český prezident Václav Havel, francúzsky prezident Francois Mitterrand, nemecký kancelár Helmut Kohl, americký exprezident Bill Clinton či nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Môže vás zaujímať

Izrael úspešne otestoval nový systém protiraketovej obrany Arrow 3