Jednou vetou

Macron: Francúzsko má dôkazy, že sýrska vláda použila chemické zbrane

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsko má dôkaz, že jednotky sýrskej vlády minulý týždeň v meste Dúmá pri Damasku použili chemické zbrane. Uviedol to vo štvrtok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Máme dôkaz, že… boli použité chemické zbrane, prinajmenšom chlór, a že ich použil režim Bašára Asada,“ povedal Macron v rozhovore pre televíziu TF1, z ktorého citovala agentúra DPA.

USA a ich spojenci pohrozili vojenským zásahom po správach o chemickom útoku sýrskych vládnych síl v meste Dúmá, pri ktorom podľa opozičných aktivistov a zdravotníkov uplynulý víkend zahynuli desiatky ľudí. Sýrska vláda i jej spojenec Rusko takéto obvinenia popierajú.

Francúzsky líder v interview neuviedol konkrétny termín rozhodnutia o možnom vojenskom zásahu. Dodal však, že v tejto veci Paríž úzko spolupracuje s Washingtonom. Uistil súčasne, že Francúzsko v žiadnom prípade nepripustí eskaláciu „ani nič, čo by mohlo poškodiť stabilitu regiónu“.

Macron o tejto záležitosti vo štvrtok hovoril telefonicky aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá následne oznámila, že Nemecko sa na prípadnom vojenskom údere v Sýrii nezúčastní.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas predtým novinárom povedal, že Berlín by takémuto zásahu poskytol politickú podporu, ak sa preň USA, Francúzsko a Británia rozhodnú.

Sýrsky prezident Asad vo štvrtok vyhlásil, že hrozby úderu na jeho krajinu po údajnom chemickom útoku sa zakladajú na „lžiach“ a ich snahou je zmariť úspechy, ktoré jeho vojenské sily v poslednom čase dosiahli v boji proti povstalcom v oblasti Damasku.

Asad podľa agentúry AP dodal, že vyhrážky Západu ohrozujú medzinárodný mier a bezpečnosť, pričom vojenský zásah by len prispel k ďalšej destabilizácii regiónu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia