Jednou vetou

Macron hovoril so Zelenským o oživení mierového procesu v Donbase

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia s ukrajinským partnerom Volodymyrom Zelenským

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok stretol v Paríži s novým ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vyjadril pritom nádej, že po Zelenského nástupe bude možné uskutočniť nové mierové rokovania o ukončení konfliktu na východe Ukrajiny, informovala agentúra AFP.

Zelenskyj, ktorý sa ujal funkcie 20. mája, pricestoval do Paríža v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy Francúzska. V utorok absolvuje návštevu Berlína.

Macron na stretnutí so Zelenským vyjadril nádej, že bude možné uskutočniť ďalší summit o mieri v Donbase v takzvanom normandskom formáte, teda na úrovni prezidentov Francúzska, Ukrajiny, Ruska a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Putin a Macron sa môžu čoskoro stretnúť

Šéf Elyzejského paláca sa pochvalne vyjadril o Zelenského odhodlaní ukončiť konflikt na východe Ukrajiny. „Máte veľké ambície pre svoju krajinu a veľa odvahy,“ povedal Macron.

Zelenskyj zdôraznil, že jeho prioritou je „ukončenie vojny a vrátenie ukrajinských oblastí anektovaných Ruskom“, čo sa však podľa neho nedá dosiahnuť vojenskými prostriedkami.

Zelenskyj vymenoval nového šéfa pohraničníkov

„Jediným kľúčom k mieru je tlak prostredníctvom diplomacie a sankcií, preto vás žiadam, aby ste v nich pokračovali,“ povedal ukrajinský prezident Macronovi.

Konflikt medzi ukrajinskou vládou a separatistickými povstalcami na východe štátu sa začal v roku 2014, keď v Kyjeve zosadili proruského prezidenta Viktora Janukovyča a Moskva následne anektovala ukrajinský Krymský polostrov. Vojna si vyžiadala už približne 13.000 ľudských životov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia