Jednou vetou

Macron navštívil Novú Kaledóniu, kde bude referendum o nezávislosti

Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začal vo štvrtok svoju návštevu Novej Kaledónie, zámorského územia Francúzska v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Jeho návšteva má výrazný symbolický charakter, keďže sa tam koncom roka bude konať referendum o nezávislosti tohto súostrovia.

Všeobecne sa očakáva, že Macron neposkytne tamojším obyvateľom žiadne odporúčania, čo sa týka hlasovania. Jonathan Pryke z austrálskeho think-tanku Lowy Institute si však myslí, že Macronov príchod posilní stúpencov zachovania aktuálneho stavu, ktorí podľa prieskumov vedú pred zástancami nezávislosti.

Nová Kaledónia, jedna z piatich ostrovných dŕžav Francúzska v indo-pacifickom regióne, je stredobodom Macronovho plánu na zvýšenie vplyvu Francúzska v Tichomorí, pripomína spravodajská stanica France 24.
Macron počas svojho pobytu odovzdá novokaledónskej vláde dokument, v ktorom sa uvádza, že toto súostrovie, bohaté na zásoby niklu, v roku 1853 prešlo pod správu Francúzskej republiky.

Nová Kaledónia leží 1200 kilometrov východne od Austrálie a 20.000 kilometrov od Francúzska. V 80. rokoch 20. storočia tam vypukli nepokoje medzi stúpencami nezávislosti a opozičným táborom. Rozhovory o budúcnosti súostrovia sa začali v roku 1988, o desať rokov neskôr bola podpísaná dohoda umožňujúca referendum o nezávislosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia