Jednou vetou

Macron odložil pre víkendové nepokoje návštevu Srbska

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odložil svoju návštevu Srbska naplánovanú na tento týždeň. Urobil tak v dôsledku rozsiahlych nepokojov v rámci protestov tzv. žltých viest, ktoré postihli metropolu Paríž. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Macron sa mal v stredu stretnúť so srbským prezidentom Alexandarom Vučičom. Obaja lídri sa v pondelok v telefonickom rozhovore dohodli, že sa stretnú niekedy v blízkej budúcnosti, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta. Podľa Elyzejského paláca si Macron veľmi zakladá na „hlbokých väzbách“ medzi oboma krajinami, ktoré boli „spečatené v čase 1. svetovej vojny“.

Stovky ľudí v Bratislave vyjadrili podporu a solidaritu aktivistom Greenpeace

Počas víkendových protestov, keď demonštranti v Paríži podpaľovali zaparkované autá, rozbíjali výklady a ničili pamiatky, utrpelo zranenia najmenej 100 ľudí. Ďalších 412 ľudí zadržala polícia.

Podľa francúzskeho ministra vnútra Christophea Castanera sa v poradí na tretích násilných víkendových protestov v Paríži zúčastnilo približne 3000 ľudí. Celkovo vo francúzskych mestách protestovalo v sobotu okolo 75.000 ľudí.

Francúzsko zvažuje v súvislosti s protestmi vyhlásenie výnimočného stavu

Prívrženci hnutia „žltých viest“ začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty však postupne prerástli do násilností, ktoré sú najhoršie od roku 1968.

Francúzska vláda pozvala organizátorov protestov na utorňajšie rokovanie. Žlté vesty však účasť na stretnutí s predstaviteľmi Macronovej vlády odmietli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia