Jednou vetou

Macron odvolal veľvyslanca v Maďarsku pre jeho proorbánovský postoj

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas uplynulého víkendu vymenil veľvyslanca v Maďarsku po tom, ako sa tlač dostala k tajnému obežníku, v ktorom tento diplomat chváli migračnú politiku maďarského premiéra Viktora Orbána. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Veľvyslanca Érica Fourniera, ktorý sa ujme iných funkcií, na poste v Budapešti nahradí Pascale Andréaniová, uvádza sa v oficiálnom oznámení Elyzejského paláca.

V inkriminovanom obežníku datovanom 18. júnom, ktorý bol adresovaný Macronovmu úradu a zverejnený investigatívnou webovou stránkou Mediapart, Fournier vyhlasuje, že Maďarsko je „modelom“ pre nakladanie s migrantmi a že obvinenia Orbána z populizmu sú iba výmyslami médií.

Macron vyzval Európanov na boj proti „lepre“ populizmu

Bývalý ambasádor takisto napísal, že francúzske médiá sa svojím obvinením Maďarska z antisemitizmu usilujú odvrátiť pozornosť od „skutočného antisemitizmu“ prichádzajúceho zo strany „moslimov vo Francúzsku a Nemecku“.

Macron na otázku ohľadom inkriminovaného dokumentu v piatok odpovedal, že nezastáva veľvyslancove názory a daný tajný obežník nepredstavuje oficiálnu politiku Francúzska. „Ak by toto ambasádor povedal verejne, bol by odvolaný okamžite,“ povedal Macron na tlačovej konferencii v Bruseli.

Seehofer chce podniknúť ešte jeden pokus o urovnanie sporov s CDU

Macron, ktorý je horlivým eurofilom, sa dostal s Orbánom a ďalšími východoeurópskymi lídrami do polemiky, obviňujúc ich z nerešpektovania demokratických hodnôt a odmietania prijať migrantov. Maďarský premiér uviedol, že ľudia, ktorí kritizujú jeho tvrdý postoj k migrácii, patria k „neschopnej starej garde Európy“. Orbán vlani označil Macrona za „nováčika“, ktorý sa nepreukázal sľubným začiatkom.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie