Jednou vetou

Macron opäť vyzval na vybudovanie európskej armády

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok opäť navrhol vytvoriť "skutočnú európsku armádu", aby sa európsky kontinent mohol lepšie chrániť pred Čínou, Ruskom a dokonca aj Spojenými štátmi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Myšlienku vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet Macron opakuje od svojho nástupu do prezidentskej funkcie v máji minulého roku.

„Európanov neochránime, ak sa nerozhodneme mať skutočnú európsku armádu,“ vyhlásil Macron rozhovore, ktorý v utorok odvysielala rozhlasová stanica Europe 1. „Zoči-voči Rusku, ktoré je na našich hraniciach a ktoré ukázalo, že môže byť hrozbou… by sme mali mať Európu, ktorá sa dokáže ubrániť, radšej vlastnými silami, bez závislosti od Spojených štátov, a suverénnejším spôsobom.“

Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

Macron poukázal aj na to, že Európa teraz zápasí s mnohopočetnými pokusmi o zasahovanie do svojich vnútorných demokratických procesov a kyberpriestoru.

Bez konkretizovania Macron v rozhovore spomenul „autoritárske mocnosti, ktoré sa opäť objavujú a znova vyzbrojujú na hraniciach Európy“. Vyzval Európanov, aby „sa chránili pred Čínou, Ruskom a dokonca aj pred Spojenými štátmi“ pripomínajúc takto nedávne rozhodnutie Bieleho domu odstúpiť od zmluvy o jadrovom ozbrojení.

Macron sa v tejto súvislosti spýtal, kto bude v takom prípade „hlavnou obeťou“, a odpovedal, že „Európa a jej bezpečnosť“. Dodal tiež, že „mier v Európe je krehký“.

Britská armáda testuje svoju schopnosť pomáhať pri obrane Európy

Francúzsky prezident poskytol tento rozhovor pre Europe 1 v pondelok večer vo Verdune na severovýchode Francúzska, kde sa zúčastnil na spomienkových podujatiach súvisiacich s výročím konca prvej svetovej vojny.

Macron, ktorý bude v nedeľu v Paríži pri príležitosti 100. výročia uzavretia prímeria hostiť mnohých štátnikov vrátane prezidentov USA a Ruska, Donalda Trumpa a Vladimira Putina, varoval v rozhovore aj pred nárastom nacionalizmu. Poukázal pritom na podobnosť medzi súčasnosťou a 30. rokmi 20. storočia – vtedajšou finančnou krízou a „nacionalizmom, ktorý stál na obavách ľudí“.

„Mier a prosperita, ktorú Európa zažíva už 70 rokov, je zlatým vekom v našich dejinách,“ povedal Macron, pričom upozornil, že je to skôr výnimka ako pravidlo. „Už tisíce rokov to nikdy nevydržalo tak dlho.“

Môže vás zaujímať

Lukašenko uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti