Jednou vetou

Macron opäť vyzval na vybudovanie európskej armády

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok opäť navrhol vytvoriť "skutočnú európsku armádu", aby sa európsky kontinent mohol lepšie chrániť pred Čínou, Ruskom a dokonca aj Spojenými štátmi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Myšlienku vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet Macron opakuje od svojho nástupu do prezidentskej funkcie v máji minulého roku.

„Európanov neochránime, ak sa nerozhodneme mať skutočnú európsku armádu,“ vyhlásil Macron rozhovore, ktorý v utorok odvysielala rozhlasová stanica Europe 1. „Zoči-voči Rusku, ktoré je na našich hraniciach a ktoré ukázalo, že môže byť hrozbou… by sme mali mať Európu, ktorá sa dokáže ubrániť, radšej vlastnými silami, bez závislosti od Spojených štátov, a suverénnejším spôsobom.“

Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

Macron poukázal aj na to, že Európa teraz zápasí s mnohopočetnými pokusmi o zasahovanie do svojich vnútorných demokratických procesov a kyberpriestoru.

Bez konkretizovania Macron v rozhovore spomenul „autoritárske mocnosti, ktoré sa opäť objavujú a znova vyzbrojujú na hraniciach Európy“. Vyzval Európanov, aby „sa chránili pred Čínou, Ruskom a dokonca aj pred Spojenými štátmi“ pripomínajúc takto nedávne rozhodnutie Bieleho domu odstúpiť od zmluvy o jadrovom ozbrojení.

Macron sa v tejto súvislosti spýtal, kto bude v takom prípade „hlavnou obeťou“, a odpovedal, že „Európa a jej bezpečnosť“. Dodal tiež, že „mier v Európe je krehký“.

Britská armáda testuje svoju schopnosť pomáhať pri obrane Európy

Francúzsky prezident poskytol tento rozhovor pre Europe 1 v pondelok večer vo Verdune na severovýchode Francúzska, kde sa zúčastnil na spomienkových podujatiach súvisiacich s výročím konca prvej svetovej vojny.

Macron, ktorý bude v nedeľu v Paríži pri príležitosti 100. výročia uzavretia prímeria hostiť mnohých štátnikov vrátane prezidentov USA a Ruska, Donalda Trumpa a Vladimira Putina, varoval v rozhovore aj pred nárastom nacionalizmu. Poukázal pritom na podobnosť medzi súčasnosťou a 30. rokmi 20. storočia – vtedajšou finančnou krízou a „nacionalizmom, ktorý stál na obavách ľudí“.

„Mier a prosperita, ktorú Európa zažíva už 70 rokov, je zlatým vekom v našich dejinách,“ povedal Macron, pričom upozornil, že je to skôr výnimka ako pravidlo. „Už tisíce rokov to nikdy nevydržalo tak dlho.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia