Jednou vetou

Macron oznámil zvýšenie minimálnej mzdy a daňové úľavy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v pondelok zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 100 eur, informovala agentúra AFP. Je to prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám protestujúcich hnutia tzv. žltých viest.

Macron takisto zrušil nepopulárne zvýšenie daňového zaťaženia pre dôchodcov, ktoré zaviedla jeho vláda. „Viem, že som svojimi vyjadreniami niektorým z vás ublížil,“ povedal prezident vo svojom príhovore občanom. Zdôraznil však, že protesty, na ktorých za zúčastnili prevažne ľudia s nižším príjmom, boli výsledkom dlhodobých problémov. „Je za tým 40 rokov neduhov, ktoré vyplávali na povrch,“ povedal.

Rusko rozmiestnilo v rámci cvičení vo Venezuele najväčšie bombardéry na svete

Prívrženci hnutia pomenovaného po charakteristických žltých výstražných vestách začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným Macronovou vládou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia