Jednou vetou

Macron po voľbách v Nemecku predstaví návrhy na reformu Európskej únie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzky líder navrhol investičnú ofenzívu v eurozóne a zriadenie nového úradu ministra financií eurozóny, ktorý by dohliadal na hospodársku politiku v celom bloku. Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstaví v utorok návrhy na reformu Európskej únie. Agentúra DPA uviedla, že Macron svoj prejav prednesie dva dni po voľbách do Spolkového snemu v Nemecku, v ktorých by nemecká kancelárka Angela Merkelová mala podľa predpokladov získať svoje štvrté obdobie vo funkcii.

Macronova prvá zahraničná cesta po nástupe do úradu v máji tohto roka smerovala do Berlína. Spoločne s Merkelovou sa tam obaja zaviazali spolupracovať. Okrem iného si dali za cieľ vytvoriť plán ďalšieho smerovania EÚ a eurozóny, vysvetlila agentúra DPA.

Nemecko a Francúzsko sa tradične vnímajú ako hybná sila európskej integrácie a Macron sa usiluje konať v súlade so svojimi predvolebnými sľubmi ohľadne reformy a posilnenia bloku.

Macron načrtne svoju víziu reformy Únie v utorok v rámci prejavu pred študentmi na renomovanej parížskej univerzite Sorbonne, informoval Elyzejský palác.

Francúzky líder navrhol vytvorenie novej „investičnej ofenzívy“ v eurozóne a zriadenie nového úradu ministra financií eurozóny, ktorý by dohliadal na hospodársku politiku v celom bloku.

Merkelová spomenutý návrh bezprostredne neodmietla. S Macronom mali ale rozdielny pohľad na rozsah právomocí tohto ministra. Podľa francúzskeho prezidenta by mal disponovať s rozpočtom stoviek miliárd eur, pričom Merkelová hovorila o rozpočte s „menšou sumou“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia