Jednou vetou

Macron priznal zodpovednosť Francúzska za smrť matematika Audina

Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok priznal, že Francúzsko nesie zodpovednosť za smrť komunistického matematika Maurica Audina, ktorý zmizol v roku 1957 počas bojov v Alžírsku.

Informovala o tom agentúra AP. Francúzsky prezident tiež podľa AP po prvý raz oficiálne priznal, že francúzska armáda počas vojny o nezávislosť Alžírska v rokoch 1954-1962 systematicky používala mučenie.

V Alžírsku to maturanti na skúškach nemajú také jednoduché

Francúzsky matematik Audin bol členom alžírskej komunistickej strany a aktivista proti kolonializmu. V roku 1957 ho počas bitky o Alžír zatkla francúzska armáda. Jeho telo nikdy nenašli. Podľa dostupných informácií a svedectiev zrejme zahynul vo francúzskom väzení po tom, ako bol vystavený mučeniu.

Macron vo štvrtok osobne navštívil vdovu po Audinovi. „Jediné, čo môžem urobiť, je priznať pravdu,“ povedal pri tejto príležitosti.

Matematik Maurice Audin sa stal symbolom násilia, ktorého sa Francúzi dopúšťali počas vojny v Alžírsku. Macronov predchodca Francois Hollande potvrdil, že Audin zomrel vo väzení. Predtým oficiálne miesta tvrdili, že sa mu podarilo z väzenia ujsť.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre