Jednou vetou

Macron rázne bránil v Európskom parlamente rozhodnutie o útokoch na Sýriu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron rázne bránil v utorok v Európskom parlamente svoje rozhodnutie uskutočniť vzdušné útoky na Sýriu. Reagoval tak na kritiku spoločnej operácie Francúzska, Británie a Spojených štátov. Počas prejavu javil známky hnevu a niekedy občas kričal, uvádza agentúra AP.

Macron sa odvolával na všetkých tých, ktorí sú vždy rozhorčení obrazmi detí a žien, ktorí zomreli po útokom chlóru. Pýtal sa: „Sedíme nečinne? Bránime (ľudské) práva, keď hovoríme: práva sú pre nás, princípy sú pre nás a realita je pre iných? Nie, Nie!“

Macron v europarlamente predstavil svoje vízie o budúcnosti Európy

Uviedol, že USA, Francúzsko a Británia zasiahli v „legitímnom, multilaterálnom rámci“, a zdôraznil, že vzdušné útoky sa zamerali konkrétne na tri zariadenia spojené s chemickými zbraňami „bez akýchkoľvek strát na ľudských životoch“.

Niektorí europoslanci vyjadrili kritiku francúzskeho zásahu v Sýrii a počas Macronovho prejavu držali plagáty s nápismi „Zastavte vojnu v Sýrii“ a „Ruky preč od Sýrie“.

Ozbrojené sily Británie, Francúzska a Spojených štátov podnikli v sobotu nadránom útoky na viaceré objekty v Sýrii, čo malo byť odvetou za údajné použitie chemických zbraní sýrskou armádou v meste Dúmá pri Damasku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas rokovania Európskeho parlamentu (EP). Poslanci majú pred sebou transparenty „Stop vojne v Sýrii“. V Štrasburgu 17. apríla 2018. Foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia