Jednou vetou

Macron s Mattarellom potvrdili dôležitosť francúzsko-talianskych vzťahov

Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Prezidenti Francúzska a Talianska Emmanuel Macron a Sergio Mattarella v utorkovom telefonickom rozhovore "potvrdili dôležitosť" vzťahov oboch krajín a ich význam pre budúcnosť Európskej únie.

Urobili tak v období zvýšeného napätia medzi Parížom a Rímom, ktoré minulý týždeň viedlo k povolaniu francúzskeho veľvyslanca na konzultácie do vlasti. Podľa agentúry AFP sa tak vzájomné vzťahy oboch spojencov dostali na najnižšiu úroveň od čias druhej svetovej vojny.

„(Prezidenti) pripomenuli, že Francúzsko a Taliansko, ktoré spolu vybudovali EÚ, majú osobitnú zodpovednosť spoločne pracovať v záujme jej obrany a oživenia,“ uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca. Macron a Mattarella zároveň zdôraznili historické, ekonomické a kultúrne väzby medzi oboma susedmi.

Slovinsko obvinilo Taliansko a šéfa Európskeho parlamentu z revizionizmu

Napätie medzi Parížom a Rímom eskaluje od vlaňajšieho júla, keď sa k moci v Taliansku dostala koalícia zložená z protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistickej Ligy Severu (LN).

Francúzsko a Taliansko sú zakladajúcimi členmi EÚ a ich spor znepokojuje ostatných členov Únie. Povolanie veľvyslanca je v diplomatickej reči ostrým pokarhaním a vo vzťahoch oboch spojencov z EÚ predstavuje nezvyčajný krok.

Macron odmietol účasť na bezpečnostnej konferencii v Mníchove

Francúzska vláda zdôvodnila toto rozhodnutie opakovanými „bezdôvodnými útokmi“ voči Francúzsku zo strany talianskych vicepremiérov Luigiho Di Maia a Mattea Salviniho. Paríž sa rozhodol pre povolanie veľvyslanca po tom, ako sa Di Maio minulý týždeň stretol s predstaviteľmi francúzskeho protivládneho hnutia tzv. žltých viest a hovoril s nimi o spoločnom postupe pred májovými eurovoľbami.

Salvini už v pondelok signalizoval ochotu zmierniť napätie v taliansko-francúzskych vzťahoch. Utorkový telefonát prezidentov oboch krajín sa podľa AFP vníma ako ďalší krok týmto smerom.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google