Jednou vetou

Macron si pripomenul 73 rokov od porážky nacistov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore s vojnovými veteránmi pri príležitosti 73. výročia ukončenia druhej svetovej vojny 8. mája 2018 v Paríži

foto: TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron viedol v utorok v Paríži slávnostnú ceremóniu pri príležitosti 73. výročia porážky nacistov a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Informovala o tom agentúra AP.

Macron sa presunul ulicou Champs-Élysées v sprievode Republikánskej gardy a prehovoril k vojnovým veteránom. Položil tiež vence k soche vojnového generála Charla de Gaulla a ku hrobu neznámeho vojaka pri Víťaznom oblúku, ktorý dal postaviť Napoleon.

Kiska ocenil priamych účastníkov druhej svetovej vojny

V tejto oblasti Paríža značne navštevovanej turistami platili pri slávnostnej ceremónii, ktorá si pripomínala kapituláciu Nemecka spojeneckým silám z 8. mája 1945, prísne bezpečnostné opatrenia.

Macron je veľkým podporovateľom francúzsko-nemeckej spolupráce a európskej jednoty vybudovanej z popola druhej svetovej vojny, uvádza AP.

Ukončenie druhej svetovej vojny v Európe si jednotlivé štáty starého kontinentu pravidelne pripomínajú 8. mája, avšak v Rusku Deň víťazstva nad fašizmom naďalej oslavujú 9. mája.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia