Jednou vetou

Macron: Útoky na juhu Francúzska si vyžiadali tri obete a 16 zranených

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Teroristické útoky, ktoré sa v piatok odohrali v departmáne Aude na juhu Francúzska, si vyžiadali tri obete na životoch a 16 zranených.

Po zasadnutí krízového štábu, ktoré sa konalo na ministerstve vnútra v Paríži, to podvečer uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Dodal, že stav dvoch zranených ľudí je vážny.

Macron súčasne informoval aj o zásahu elitných jednotiek, ktoré zneškodnením útočníka zadržiavajúceho v supermarkete v meste Trebes niekoľko osôb ukončili rukojemnícku drámu.

Macron dodal, že operácia protiteroristického komanda francúzskej žandarmérie (GIGN) sa uskutočnila, lebo „nebolo iné riešenie“. Prezident súčasne ocenil odhodlanie, profesionalitu a odvahu zasahujúcich policajtov.

Hold policajtovi, ktorý bojuje o život

Osobitne vzdal Macron hold podplukovníkovi žandarmérie, ktorý sa vymenil za jedného z rukojemníkov. Tento policajt utrpel veľmi vážne zranenia, zachránil životy a teraz „bojuje o ten svoj“.

Macron spresnil, že úlohou vyšetrovateľov bude zistiť, ako a kedy sa páchateľ, identifikovaný ako Radouane Lakdim, zradikalizoval. Polícia musí zistiť aj to, ako sa dostal k strelnej zbrani, ktorú použil pri streľbe v meste Trebes a predtým v Carcassonne, kde sa s pomocou nej zmocnil auta a zastrelil prvú obeť.

Macron dodal, že prihlásenie sa extrémistickej organizácie Islamský štát k dnešným atentátom francúzske orgány preverujú.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí