Jednou vetou

Macron v Egypte vyzval na rešpektovanie slobôd jednotlivca

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok pri stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím na "rešpektovanie slobôd jednotlivca". Informovala o tom agentúra AFP.

„Skutočná stabilita závisí od vitality spoločnosti. Stabilita a trvalý mier idú ruka v ruke s rešpektovaním slobôd jednotlivca a vládou zákona,“ uviedol Macron, ktorý začal v nedeľu trojdňovú návštevu Egypta s cieľom upevniť vzťahy s najľudnatejšou arabskou krajinou.

Po tom, ako v roku 2017 povedal, že nebude Sísímu kázať o ľudských právach, bol Macron pod tlakom mimovládnych organizácií, aby v oblasti ľudských práv zaujal voči egyptskému prezidentovi tvrdší postoj, pripomína agentúra Reuters.

Podľa Macrona sa veci nevyvíjali od roku 2017 správnym smerom – blogeri a novinári sú vo väzení, čo môže to škodiť imidžu Egypta. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že niektorí z tých, ktorí sú väznení egyptskými úradmi, nepredstavujú ozajstnú hrozbu pre stabilitu krajiny.

Britský maloobchod sa obáva, že brexit bez dohody ohrozí potravinovú bezpečnosť

Sísí povedal novinárom, že otázka ľudských práv by sa mala brať do úvahy so zreteľom na regionálne turbulencie a boj s terorizmom. „Egypt neposúvajú vpred blogeri. Posúva ho vpred práca, úsilie a húževnatosť jeho synov,“ konštatoval egyptský prezident.

Macron tiež odmietol tvrdenia, že sa v Egypte nasadzovali proti civilistom francúzske zbrane a uviedol, že sa využívali len na vojenské účely. Povedal, že na stretnutí so Sísím nerokovali o žiadnych nových vojenských kontraktoch okrem možnej dohody týkajúcej sa 12 bojových stíhačiek.

Zástupcovia oboch krajín podpísali sériu ekonomických a rozvojových dohôd napríklad o francúzskej podpore sociálnej politiky a podnikania žien. Podpísali tiež memorandum o porozumení ohľadom rozšírenia káhirského metra.    Macrona v Egypte sprevádza delegácia, v ktorej majú zastúpenie ministri, podnikatelia a predstavitelia výskumu, vedy a kultúry. Je to pre neho prvá návšteva Egypta, odkedy v roku 2017 nastúpil do úradu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia