Jednou vetou

Macron večer predostrie národu opatrenia na riešenie krízy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začal v pondelok v Paríži sériu konzultácií so sociálnymi partnermi a zástupcami oboch komôr parlamentu a členmi vlády. Cieľom rokovaní je upokojiť situáciu v krajine, kde sa už viac ako tri týždne konajú protesty proti zvyšovaniu daní a znižovaniu kúpyschoponosti obyvateľstva.

Po silnejúcich protestoch vystúpi Macron s prejavom k občanom

Ako informoval webový portál denníka Le Figaro, večer Macron prednesie v televízii prejav k národu. Agentúra AP v tejto súvislosti poznamenala, že Macron sa k vývoju vo Francúzsku na verejnosti nevyjadril už vyše týždňa, pričom aj jeho mlčanie je živnou pôdou pre ďalšie protestné akcie.

Po tom, ako vláda premiéra Édouarda Philippa minulý utorok oznámila pozastavenie zvyšovania daní z pohonných látok, ktoré malo platiť od januára 2019 a odkladá sa o šesť mesiacov. Demonštranti žiadajú aj zníženie ďalších daní, rast minimálnej mzdy a Macronovu demisiu.

Hovorca vlády vyslovil predpoklad, že Macron vo svojom prejave predostrie nové „okamžité a konkrétne“ opatrenia na riešenie súčasnej krízy a bude apelovať na jednotu národa. Hovorca tiež upozornil, že „nie všetky problémy, ktoré trápia tzv. žlté vesty, sa dajú riešiť švihnutím čarovným prútikom“. Blokády ciest, ktoré sú súčasťou protivládnych protestov tzv. žltých viest, pritom pokračujú v pondelok na viacerých miestach krajiny.

Francúzsky minister financií: Násilné protesty sú katastrofou pre hospodárstvo

Odporcovia súčasnej vlády medzičasom deklarovali, že chcú Macronovu demisiu. S týmto cieľom zverejnili výzvu na ďalšie zhromaždenia, ktoré sa v krajine budú konať v sobotu 15. decembra. Od zverejnenia tejto výzvy na Facebooku svoj záujem o túto udalosť prejavilo 25.000 ľudí, zatiaľ čo svoju účasť avizovalo 3500 osôb.

Vo svojich protestoch pokračujú aj študenti niektorých lýceí. Študentské odbory UNL vydali vyhlásenie, v ktorom vyzvali pokračovať v blokádach lýceí a pouličných demonštráciách až do konca tohto týždňa, pričom „čiernym dňom“ najväčšej mobilizácie by mal byť utorok.

Študenti lýceí protestujú najmä proti zmenám v skladaní maturitnej skúšky, znižovaniu počtu stredoškolských učiteľov, zmenám v prijímaní na vysoké školy a znovuzavedeniu povinnej vojenskej služby.

Francúzska vláda: Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky

Ako informoval portál Le Figaro, majitelia prevádzok či domov v Paríži sa začali obracať na miestnu radnicu a žiadať kompenzáciu za škody, ktoré im vznikli na majetku počas sobotňajších násilností sprevádzajúcich sobotňajšie zhromaždenie žltých viest.

Škody sumarizovala aj správa ciest – rozhlasová stanica Europe 1 v pondelok informovala, že počas blokád ciest a diaľnici vo Francúzska, s ktorými žlté vesty začali 17. novembra, vandali zničili polovicu automatických radarov na meranie rýchlosti. Väčšina z nich bola podpálená.

Protesty žltých viest majú dopad aj na francúzsku ekonomiku. Minister financií Bruno Le Maire upozornil, že z očakávaného ekonomického rastu tento rok skrešú približne 0,1 percentuálneho bodu. V rámci vládnych opatrení Le Maire vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL navrhol zdaňovať výraznejšie sektor digitálnych technológií a vyslovil sa proti znovuzavedeniu tzv. milionárskej dane, pretože podľa neho „nepovedie k zníženiu chudoby, dlhov a verejných výdavkov“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia