Jednou vetou

Macron verí, že staršia demonštrantka z Nice po zranení „dostane rozum“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dúfa, že 73-ročná žena podporujúca hnutie tzv. žltých viest, ktorá po sobotnom zásahu polície v meste Nice utrpela vážne zranenie hlavy, "dostane rozum". Píše o tom v pondelok agentúra AP.

Antiglobalizačná aktivistka Genevieve Legayová je momentálne hospitalizovaná po tom, čo polícia v Nice agresívne zakročila voči ľuďom protestujúcim proti zákazu protivládnej demonštrácie v meste.

Na protesty žltých viest prišlo viac ľudí, okrem Paríža

Podľa očitého svedectva spravodajcu agentúry AP Legayová, ktorá mávala dúhovou vlajkou na znak „mieru“, spadla na chodník a krvácala z hlavy.

V rozhovore pre miestne noviny Nice Matin prezident Macron upozornil na Legayovej nezodpovedné správanie s tým, že „krehkí“ ľudia by sa nemali vyskytovať na „miestach, ktoré sú definované ako zakázané“. „Želám jej rýchle zotavenie a možno aj istú dávku rozvahy“, dodal.

Francúzska vláda oznámila minulý týždeň v reakcii na predchádzajúce demonštrácie, ktoré poznamenalo násilie i rabovanie, nové bezpečnostné opatrenia – vrátane zákazu protestov žltých viest na parížskom bulvári Champs-Élysées a tiež v centrách ďalších veľkých miest, ako sú Toulouse, Bordeaux, Marseille, Nice, Dijon či Rennes.
Pri nepokojoch, ktoré poznačili protesty žltých viest, sa zranilo už najmenej 2000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia