Jednou vetou

Macron vyzval EÚ, aby sa po voľbách v Británii posunula v rokovaniach o brexite

Emmanuel Macron, archívne 2019

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok Európsku úniu, aby rýchlo pokročila v rokovaniach o brexite po tom, ako sa vo štvrtok uskutočnia predčasné parlamentné voľby v Británii, píše agentúra AP.

Členské štáty EÚ musia podľa Macrona udržať „metódu, ktorá doteraz fungovala, to znamená: jednotu“. Francúzsky líder sa takto vyjadril v utorok na stretnutí s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v Elyzejskom paláci v Paríži.

Lídri EÚ sa vo štvrtok a v piatok zídu v Bruseli na summite EÚ. Macron v tejto súvislosti vyzval blok, aby bránil svoje záujmy „bez toho, aby podľahol tlaku“.

Michel povedal, že lídri EÚ budú o budúcich vzťahu bloku s Britániou diskutovať v piatok. „Samozrejme budeme brať do úvahy výsledky (britských) volieb,“ dodal.

Maďarská ministerka po vypočutí v Bruseli: EÚ podelili na zlé a dobré štáty

Briti budú vo štvrtok hlasovať vo voľbách, ktoré ovplyvnia formu brexitu – vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ako aj budúcich vzťahov s EÚ. Británia by mala z európskej únie vystúpiť 31. januára.

Na výber majú najmä ostro sa rozchádzajúce programy Johnsonovej Konzervatívnej strany a socialistami vedenej opozičnej Labouristickej strany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia