Macron vyzval Francúzov, aby sa zapojili do celoštátnej diskusie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa po týždňoch protivládnych protestov obrátil na občanov otvoreným listom, v ktorom ich vyzval, aby sa zapojili do celoštátnej diskusie o problémoch krajiny a ich riešení.

Macron v liste zdôraznil, že v debate, ktorá bude trvať dva mesiace – do 15. marca, nemôžu byť žiadne zakázané témy. On sám predloží do diskusie 35 návrhov najmä sociálno-ekonomického charakteru. Debata sa bude týkať štyroch okruhov: daňovej politiky a verejných výdavkov, riadenia štátu, ekológie a demokracie, kam je zaradená aj problematika imigrácie vrátane úvah na zavedenie každoročných imigračných kvót.

Prezident informoval, že výsledky celoštátnej diskusie budú spracované v priebehu mesiaca a následne poslúžia ako základ pre novú „spoločenskú zmluvu“. Macron občanom vysvetlil, že ich kritika, názory a návrhy umožnia vytvoriť „nový kontrakt“ s národom a nasmerovať činnosť vlády a parlamentu, ako aj postoje Francúzska na európskej a medzinárodnej úrovni.

Účasť na protestoch „žltých viest“ bola vyššia, opäť došlo k násilnostiam

Prezident tiež zdôraznil, že taká veľká krajina ako Francúzsko by mala častejšie načúvať hlasu svojich občanov. Macron očakáva, že diskusia s občanmi by mala umožniť premeniť ich hnev na riešenia. Celoštátna či celonárodná debata sa začne v utorok a je jedným z opatrení, ktoré Macron avizoval v reakcii na protesty žltých viest vyvolaných na jeseň roku 2018 plánmi vlády na zvýšenie daní a poklesom životnej úrovne.

Maratón diskusií otvorí Macron v utorok, keď sa v obci Grand Bourgtheroulde v departemente Eure na severe Francúzska stretne so 600 starostami a primátormi z Normandie. Počas najbližších dvoch mesiacov bude cestovať po Francúzsku, aby sa vo vybraných mestách zúčastnil na debatách a stretával s občanmi.

Na protesty „žltých viest“ vo Francúzsku prišlo okolo 84-tisíc ľudí

Prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že Francúzi si od tejto celoštátnej debaty veľa nesľubujú. Z ankety, ktorej výsledky zverejnili spravodajský portál France Info a denník Le Monde, vyplýva, že sedem z desiatich opýtaných Francúzov si myslí, že debaty neprinesú úžitok.

Na Macronov list medzičasom reagoval aj jeden z lídrov hnutia žltých viest, ich „hovorca“ Benjamin Cauchy, ktorý debatu spochybnil ešte pred jej začiatkom. Líder krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko Jean-Luc Mélenchon po zverejnení Macronovho listu v nedeľu večer na sociálnej sieti Twitter napísal, že nejde „o veľkú diskusiu, ale o veľký rozvrat“, pretože rozhodnutia aj tak bude prijímať vláda.

Polovica Francúzov si želá, aby protesty žltých viest skončili

Komunistický denník L’Humanité vo svojom pondelkovom vydaní označil Macronov list za ďalšiu provokáciu smerom k „žltých vestám“.

Ako vyplýva z reakcií na sociálnych sieťach, časť verejnosti Macronovu iniciatívu a jeho otvorený list víta, považuje ho za veľmi ústretový a obsahujúci to, čo od vedenia krajiny žiadajú nielen „žlté vesty“, ale aj občania, ktorí sa s týmto hnutím názorovo nestotožnili. Táto časť Francúzov si myslí, že ak hnutie žltých viest bude pokračovať, bude zo znamenať, že chcú len konfrontáciu a že využijú každú zámienku, aby ničili životnú úroveň svojich spoluobčanov.

Hnutie žltých viest viedlo k oživeniu nespokojnosti zástupcov viacerých profesií vrátane policajtov a učiteľov. Kým policajti v rámci svojho protestného hnutia „modrých gyroskopov“ žiadajú revalorizáciu platov a reorganizáciu polície, učiteľské hnutie „červených pier“ chce zlepšenie postavenia vyučujúceho, rast miezd, zníženie počtu žiakov v triedach a posilnenie pomocného personálu. Nespokojní sú aj nemocniční lekári a zdravotnícky personál.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi