Jednou vetou

Macron vyzval na neúprosný boj proti „islamistickému terorizmu“

Francúzsky prezident Emmanuel MAcron počas prejavu na ceremónii na počesť štyroch obetí minulotýždňového útoku nožom v parížskom policajnom sídle 8. októbra 2019

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom príhovore pri príležitosti vzdania pocty obetiam minulotýždňového útoku nožom v parížskej policajnej prefektúre vyzval v utorok na neúprosný boj proti islamistickým extrémistom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Budeme viesť vytrvalý boj proti islamistickému terorizmu,“ vyhlásil Macron podľa agentúry AFP na ceremónii v policajnom sídle, kde sa útok odohral.

Francúzske hliadky zachránili v Lamanšskom prielive 31 migrantov

Páchateľom útoku z minulého štvrtka bol 45-ročný počítačový expert Mickaël Harpon, ktorý — ako sa neskôr ukázalo – bol v kontakte so salafistami, teda prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu. Troch policajtov a jednu policajtku dobodal kuchynským nožom a jeho 30-minútové vyčíňanie ukončil jeden z policajtov, ktorý ho strelil do hlavy.

Francúzska prokuratúra zabitie štvorice policajtov vyšetruje ako možný teroristický čin. V byte páchateľa sa totiž našiel USB kľúč, na ktorom boli zaznamenané videá s propagandou džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ale aj osobné údaje desiatok jeho kolegov. Podľa vyšetrovateľov muž pred desiatimi rokmi konvertoval na islam a osvojil si radikálne názory.

Páchateľ útoku na parížskej prefektúre mal na USB kľúči údaje o kolegoch

Macron uviedol, že je „nepredstaviteľné a neakceptovateľné“, že útočníkovi, ktorý od roku 2003 pracoval pre políciu, sa podarilo spáchať útok „na tom istom mieste, na ktorom stíhame teroristov a kriminálnikov“.
Príslušníkom polície sa Macron prihovoril slovami: „Vaši kolegovia sa stali obeťami zvráteného, smrtiaceho islamu, ktorý musíme zlikvidovať.“

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner udelil štyrom obetiam útoku posmrtne najvyššie francúzske štátne vyznamenanie, Rad Čestnej légie.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba