Macron vyzval Netanjahua na odvážne gesto voči Palestínčanom

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia v Elyzejskom paláci v Paríži 10. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu v Elyzejskom paláci v Paríži prijal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Ako informoval francúzsky týždenník Le Point, ich stretnutie a pracovný obed sa uskutočnili v atmosfére poznamenanej rozhodnutím prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Hľadanie východísk zo slepej uličky

Na spoločnej tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po rokovaniach, Macron uviedol, že vyzval izraelského premiéra, aby urobil „odvážne gesto voči Palestínčanom“ v záujme nájdenia východiska zo súčasnej slepej uličky.

Macron súčasne odsúdil všetky formy útokov voči Izraelu, ku ktorým došlo v posledných hodinách a dňoch.
Francúzsky prezident pred novinármi informoval, že Netanjahuovi vysvetlil, že Francúzsko nepodporuje Trumpovo rozhodnutie ohľadom Jeruzalema okrem iného aj pre to, že ho považuje za nebezpečné pre bezpečnosť samotného Izraela.

Macron v mene svojej krajiny vyjadril presvedčenie, že jediným riešením blízkovýchodnej krízy v súlade s medzinárodným právom je existencia dvoch štátov. Dodal, že tento problém je možné riešiť len prostredníctvom rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Pokrytecká reakcia Európskej únie

Netanjahu v sobotu pred svojím odletom na dvojdňovú návštevu Paríža a Bruselu označil reakciu Európy na Trumpovo rozhodnutie za „pokryteckú“ a za dôkaz existencie dvojakého metra.

Do Bruselu sa Netanjahu presunie v pondelok, kde sa zúčastní na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ. Stane sa tak na pozvanie šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej.

Pri vypálených raketách z Palestíny mlčia

Netanjahu vo svojom vyhlásení pred cestou do Európy upozornil, že za posledných 22 rokov sa na takomto stretnutí nezúčastnil žiadny izraelský premiér. Uviedol tiež, že vzťahom s Európou pripisuje veľký význam, ale nie je ochotný akceptovať dvojaký meter.

Izraelský premiér vysvetlil, že nerozumie tomu, že európski lídri odsudzujú Trumpovo rozhodnutie ohľadom Jeruzalema, ale „v rovnakom čase mlčia, keď na Izrael cielia rakety vypálené z Palestíny“.

„Nemienim akceptovať toto pokrytectvo a, ako vždy, využijem príležitosť, aby som bez strachu a s hrdo vztýčenou hlavou informoval o realite v Izraeli,“ uviedol izraelský premiér.

Kritika k budovaniu nových židovských osád

EÚ je veľmi kritická k budovaniu nových židovských osád na palestínskych územiach a je obhajcom riešenia blízkovýchodnej krízy vytvorením dvoch štátov – Palestíny a Izraela.

Rovnaký postoj ako EÚ majú aj mnohé ľudskoprávne organizácie. Tie z Belgicka na pondelok do Bruselu zvolali protestnú demonštráciu proti Netanjahuovi, ktorého označili za „vojnového zločinca“.

Môže vás zaujímať

Zmienka o jadre v záveroch summitu EÚ je víťazstvom pre ČR, uviedol Babiš