Jednou vetou

Macron vyzval Putina, aby sa pričinil o ukončenie sýrskej humanitárnej krízy

Francúzsky prezident Emanuel Macron a ruský prezident Vladimír Putin
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok telefonicky vyzval svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby využil všetok svoj vplyv a zabezpečil, aby sýrska vláda ukončila zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v oblasti Východná Ghúta na okraji Damasku a v provincii Idlib.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Elyzejského paláca v Paríži. Macron počas telefonátu s Moskvou zdôraznil, že ide o imperatív, aby došlo k posunu v mierových rozhovoroch, a vyjadril obavy ohľadom zistených indícií, že v uplynulých týždňoch boli proti civilistom v Sýrii použité chlórové bomby.

„Prezident (Macron) prízvukoval potrebu prekonať bariéry, ktoré blokujú vyjednávania, a začať dôveryhodný politický proces v nadchádzajúcich týždňoch pod záštitou OSN, zameraný na opätovné nastolenie mieru, stability a jednoty v Sýrii,“ uvádza sa vo vyhlásení Macronovej tlačovej kancelárie.

Macron, stojac vlani vo Versailles po boku Putina, vyhlásil, že akékoľvek použitie chemických zbraní predstavuje „červenú čiaru“ a v prípade jej prekročenia by Paríž mohol spustiť jednostranné letecké útoky proti cieľom v Sýrii.

Najkrvavejší týždeň od roku 2015

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) podľa agentúry Reuters uviedlo, že dediny v oblasti Východná Ghúta v blízkosti Damasku zažili najkrvavejší týždeň od roku 2015, keďže za posledné štyri dni tam prišlo o život 229 ľudí. Medzi obeťami je 58 detí a 43 žien.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyzvala v piatok na skoncovanie s náletmi v Sýrii a na otvorenie humanitárnych koridorov. Parlyová hovorila o bojoch v povstalcami ovládaných oblastiach provincie Idlib a východne od Damasku, kde si vlna náletov sýrskych a ruských lietadiel vyžiadala v posledných dňoch životy desiatok civilistov.

Tieto boje označila francúzska ministerka za neprijateľné, keďže ich terčom sú aj civilisti. V rozhovore však nešpecifikovala, aká krajina podnikla nálety.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia