Jednou vetou

Macron o Chiracovi: Bol to veľký Francúz

Emmanuel Macron, archívne 2019

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vzdal vo štvrtok hold jednému zo svojich predchodcov v úrade - Jacquovi Chiracovi, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov.

Vo svojom televíznom príhovore Macron označil Chiraca za „veľkého Francúza“, ktorý bol stelesnením svojej krajiny. Pripomenul súčasne, že Chiraca dnes oplakáva nielen Francúzsko, ale spomína sa naňho naprieč celou Európou.

„Jacques Chirac bol veľkým Francúzom, slobodným a milujúcim našu kultúru… Bol to štátnik, ktorého sme mali radi tak, ako on mal rád nás,“ uviedol Macron.

Chirac podľa Macrona „zažil v politike všetko: úspechy, aj pár prehier, vernosť i sklamania“. Macron v príhovore pripomenul aj niekoľko zásadných rozhodnutí, ktoré Chirac ako prezident prijal.

Francúzsko vyhlásilo po úmrtí Chiraca štátny smútok

Ako príklad uviedol Chiracov prejav z roku 1995, ktorý predniesol na parížskom velodróme Vél d’Hiv a v ktorom prvýkrát uznal zodpovednosť Francúzska za deportácie Židov počas druhej svetovej vojny.

Macron tiež vyhlásil, že Chirac viedol „nezávislé a hrdé Francúzsko, ktoré je schopné postaviť sa proti neoprávnenému vojenskému zásahu“, ktorým bolo odmietavé stanovisko k účasti Francúzska vo vojne v Iraku v roku 2003.

Vyzdvihol tiež Chiraca „za boj za Európu národov, a nie za Európu trhov“. Dodal, že Chirac chcel „silnejšiu a lepšie chránenú Európu založenú na neochvejnom francúzsko-nemeckom priateľstve“.

Či už hovoril s farmármi, robotníkmi alebo s umelcami, „mal v sebe hlbokú lásku k ľuďom v celej ich rozmanitosti“, uviedol Macron.

Ako informovali francúzske médiá, Elyzejský palác od 21.00 h SELČ otvoril svoje brány, aby sa ľudia mohli zapísať do vystavených kondolenčných kníh. Urobiť tak bude možné až do nedele večera. Vzdať hold Chiracovi bude možné aj na ďalších miestach v Paríži – napríklad i v Invalidovni.

Francúzsko vyhlásilo po úmrtí Chiraca štátny smútok

Elyzejský palác v priebehu podvečera oznámil, že budúci pondelok bude vo Francúzsku dňom štátneho smútku. V tento deň na poludnie sa v parížskej Katedrále sv. Sulpícia uskutoční omša. Chirac bude mať štátny pohreb. Uskutoční sa na budúci týždeň. Miesto, kde sa obrad uskutoční, zatiaľ nie je známe.

Mesto Paríž, ktorého bol Chirac dlhé roky primátorom, si pamiatku exprezidenta uctilo vo štvrtok o 21.00 h SELČ vypnutím osvetlenia na jednej zo svojich najcharakteristickejších dominánt – Eiffelovej veži, uviedla televízia BFMTV.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím