Jednou vetou

Macrona na Champs-Élysées vypískali, žlté vesty vypustili žlté balóny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas slávnostnej vojenskej prehliadky pri príležistosti osláv 230. výročia dobytia Bastily na triede Champs-Élysées v Paríži v nedeľu 14. júla 2019

foto: TASR/AP

Prehliadku jednotiek sústredených v centre Paríža pri príležitosti štátneho sviatku - Dňa dobytia Bastily - v nedeľu narušila skupina demonštrantov, ktorí vypískali prezidenta Emmanuela Macrona.

Spravodajský portál France Info spresnil, že k incidentu došlo, keď Macron v spoločnosti veliteľa hlavného štábu francúzskej armády počas jazdy veliteľským vozidlom zdravil zhromaždené jednotky.

Zelenskyj: Vojenská prehliadka pri príležitosti Dňa nezávislosti nebude

Ako informovala televízia France 2, narušiteľmi bola skupina 20 až 50 demonštrantov, ktorí stáli uprostred davu divákov prizerajúcich sa defilé.

Niektorí z aktivistov skandovali aj „Macron demisiu“ a následne vypustili žlté balóny – nový symbol protivládneho protestného hnutia žltých viest, dodala France 2.

Francúzsko si pripomína 230. výročie pádu Bastily

Podľa televízie BFM sa títo aktivisti v čase prejazdu veliteľského auta demonštratívne otočili Macronovi chrbtom a vypískali ho.

BFM dodala, že títo demonštranti nemohli mať počas svojej akcie na Champs-Élysées oblečené žlté bezpečnostné vesty, ktoré sa vlani na jeseň stali symbolom protivládneho hnutia.

Macron sa snaží zachrániť jadrovú dohodu s Iránom

Ako vysvetlila BFM, polícia im ich zrejme zhabala počas osobnej prehliadky, ktorou musel prejsť každý z divákov. BFM špekulovala, že práve z tohto dôvodu aktivisti na seba upozornili žltými balónmi.

Macron sa po obhliadke jednotiek presunul na Námestie svornosti, kde v spoločnosti hláv štátov a vlád viacerých európskych krajín sledoval slávnostnú vojenskú prehliadku.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených