Jednou vetou

Macronova vláda prežila dve hlasovania o nedôvere

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzska vláda v utorok s prehľadom prežila dve hlasovania o nedôvere iniciované opozičnými poslancami pre škandál okolo Alexandra Benallu, bývalého bezpečnostného poradcu prezidenta Emmanuela Macrona. Informoval o tom denník Le Monde.

Za nedôveru sa v prvom hlasovaní – iniciovanom pravicovou stranou Republikáni (LR) – vyslovilo 143 poslancov. V druhom hlasovaní – iniciovanom socialistami a komunistami – za ňu hlasovalo 74 poslancov. Pre pád vlády však bolo potrebných najmenej 289 hlasov.

Macronova popularita u francúzskych voličov je rekordne nízka

Macronova vláda zažíva v súvislosti so zmieneným škandálom už dva týždne svoju najvážnejšiu krízu, priblížila agentúra Reuters. Prezidentova strana Republika v pohybe (LREM) však disponuje v dolnej komore parlamentu jasnou väčšinou hlasov, takže pád vlády sa v utorňajšom hlasovaní neočakával.

Škandál okolo Benallu sa vynoril po tom, ako noviny Le Monde zverejnili videozáznam, ktorý usvedčil tohto Macronovho poradcu usvedčil zo zjavného útoku na aktivistu počas protestu v Paríži.

Obvinili Macronovho poradcu, ktorý útočil na proteste v Paríži

K incidentu došlo počas prvomájových protestov na parížskom námestí Place de la Contrescarpe. Videozáznam, na ktorom Alexandre Benalla útočil, zachytil študentský aktivista. Viedlo to k doposiaľ najostrejšej kritike ročného pôsobenia Macrona na poste prezidenta, pričom opozícia obvinila jeho kanceláriu zo zatajovania incidentu.

Vlna kritiky sa na Macrona zniesla i za spôsob, s akým ku kauze po jej zverejnení pristupoval, respektíve za neskoré prepustenie zmieneného poradcu. Škandál má negatívny dosah na popularitu francúzskej vlády, prezidenta i jeho strany.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie