Jednou vetou

Macronovho poradcu zadržali. Čoho sa dopustil?

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Bezpečnostného poradcu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého videozáznam usvedčil zo zjavného útoku na aktivistu počas protestu v Paríži, zadržali v piatok s cieľom vypočúvania a bude prepustený z prezidentovej kancelárie, informuje agentúra DPA.

K incidentu došlo počas prvomájových protestov na parížskom námestí Place de la Contrescarpe. Videozáznam, na ktorom Alexandre Benalla útočil, zachytil študentský aktivista a v stredu ho zverejnili noviny Le Monde. Viedlo to k doposiaľ najhoršej kritike ročného pôsobenia Macrona na poste prezidenta, pričom opozícia obvinila jeho kanceláriu so zatajovania incidentu.

Benallu v piatok zadržali a vypočúvali v súvislosti s potenciálnymi priestupkami vrátane násilia vykonaného verejným činiteľom a predstierania, že je policajným dôstojníkom, uviedol nemenovaný zdroj z parížskej prokuratúry.

Podľa Macrona musí ďalšiemu rozširovaniu Únie predchádzať jej zásadná reforma

Poradca má na uvedenom zázname policajnú prilbu, nie však uniformu poriadkovej polície. Na videu vidno, ako chytil za krk jednu účastníčku protestu, ktorú následne ťahal po ulici a zmizol z dosahu kamery. Krátko na to sa však opäť objavil v zábere a zaútočil na ďalšieho demonštranta, tentoraz mladého muža, ktorého sa predtým snažila spacifikovať polícia. Muža poradca udieral do hlavy a keď spadol, stúpil mu na brucho. Príslušníci poriadkovej polície stojaci obďaleč nijako nezasiahli.

Zdroj z Elyzejského paláca, ktorý Benallu pôvodne potrestal 15-dňovým pozastavením vykonávania funkcie bez nároku na plat a preradením na iný post, uviedol, že kancelária prezidenta začala procedúru jeho odvolania.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi