Maďarsko kritizujú pre protiimigrantské vládne video

Maďarský premiér Viktor Orbán

Foto: TASR/AP

Viedeň je podľa viacerých prieskumov jedným z najlepších miest pre život na svete, reagoval v stredu maďarský spravodajský server 168ora.hu na protimigračné video ministra riadiaceho úrad maďarskej vlády Jánosa Lázára. Ten v utorok zverejnil na Facebooku video, v ktorom tvrdí, že nemenovaný okres v rakúskej metropole Viedeň sa stal v dôsledku prisťahovalectva špinavším, chudobnejším a nebezpečnejším.

Na video upozornila aj agentúra AP, podľa ktorej premiér Viktor Orbán 30. januára v rakúskej metropole na schôdzke s kancelárom Sebastianom Kurzom ocenil, že Rakúsko je nielen dobrým priateľom Maďarska, ale aj partnerom v otázke prisťahovalectva. Server 168ora.hu dodáva, že Viedeň je hlavným mestom krajiny, ktorej hospodársku vyspelosť by do roku 2050 chcel dobehnúť guvernér Maďarskej národnej banky (MNB) György Matolcsy. Guvernér v utorok na konferencii Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory povedal, že Maďarsko by priemernú ekonomickú úroveň krajín Európskej únie mohlo dosiahnuť do roku 2030 – a do roku 2050 by mohlo dosiahnuť úroveň rakúskeho hospodárstva.

Lázár vo videokomentári varoval, že ak maďarské opozičné strany „vpustia do krajiny migrantov“, mohla by o 20 rokov aj maďarská metropola Budapešť vyzerať ako predmetná viedenská štvrť, ktorej názov však vo svojom facebookovom príspevku neuvádza. Otázka prisťahovalectva je hlavnou témou kampane protiimigračnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána pred maďarskými parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 8. apríla.

Môže vás zaujímať

Do vedenia Interpolu zasadne česká policajtka