Maďari vnímajú Jobbik ako najrasistickejšiu stranu

Jobbik

TASR/AP

Napriek približovaniu sa extrémne pravicovej maďarskej strany Jobbik k ľavicovým stranám je zrejmé, že Maďari považujú Jobbik stále za politickú stranu, ktorá je v najväčšej miere antisemitská, rasistická a radikálna. Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Nézőpont, ktorý si objednal provládny denník Magyar Nemzet.

Výsledky januárového prieskumu zverejnené v stredu nasvedčujú, že sa Jobbiku nielenže nepodarilo pretransformovať z ultrapravicovej na občiansku stranu, ale že čoraz viac Maďarov ho považuje za rasistickú, antisemitskú a radikálnu stranu.

Vlani v júli označilo Jobbik za rasistickú stranu 32 percent, v januári 2019 si to už myslelo 43 percent opýtaných. Antisemitizmus u Jobbiku vnímalo vlani 23 percent; v aktuálnom prieskume ich pomer stúpol na 33 percent, pričom radikalizmus pripísalo tejto strane v januári 28 percent respondentov – o jedno percento viac než vlani.

Konzervatívnu stranu opustili tri proeurópske poslankyne

Ľavicový denník Népszava v stredu pripomenul, že predstavitelia opozičných strán tvrdia, že vládnu stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána je možné poraziť len spoločným kandidátom opozície.

Denník ďalej konštatoval, že opozičné zomknutie pri protivládnych protestoch z konca vlaňajšieho roka sa síce zdalo byť úspešným, avšak v kruhoch ľavicových strán spôsobili evidentné problémy antisemitské a rasistické kauzy viažuce sa k Jobbiku. Népszava podčiarkuje, že tieto kauzy zverejňovali provládne médiá.

Denník sa spýtal opozičných lídrov, čo si počať s nacistickou minulosťou Jobbiku, ale nedostal jednoznačnú odpoveď. Jedinou reakciou bolo len ich svorné tvrdenie, že Orbán sa desí vidiny jednotnej opozície.

Môže vás zaujímať

Vo Švajčiarsku sa uskutočnil smútočný pochod na pamiatku rozpusteného ľadovca