Maďarská národná banka doviezla z Londýna takmer tri tony rezervy zlata

Ilustračné foto

TASR/AP

Maďarská národná banka (MNB) doviezla z Londýna späť do vlasti takmer tri tony rezervy zlata, informovala banka v utorok agentúru MTI.

O dovoze štátnej rezervy v hodnote 33,1 miliardy forintov (105,5 milióna eur) rozhodlo vedenie MNB jednohlasne. Oznámila to národná banka s poznámkou, že držanie rezervy zlata vo vlasti – čo je aj v súlade s medzinárodným trendom – podľa názoru MNB môže ďalej posilniť medzinárodnú dôveru voči Maďarsku.

MNB vo vyhlásení podotýka, že viaceré krajiny sa v uplynulých rokoch rozhodli o dovoze zlatej rezervy späť do vlasti, pretože ich národné banky zhodnotili uskladnenie tejto rezervy v zahraničí za rizikové. Urobili tak okrem iných štátov Holandsko, Nemecko či Rakúsko.

MNB pripomína, že zlaté rezervy existujú od založenia MNB v roku 1924, pričom ich množstvo postupne rástlo až do druhej svetovej vojny. V januári 1945 vyviezli vlakom do rakúskeho Spital am Pyhrnu takmer 30 ton zlatých tehiel a mincí, ktoré v roku 1946 priviezli späť. V prvej polovici 70. rokov minulého storočia dosiahla rezerva zlata 65-70 ton, potom postupne klesla na dnešné tri tony.

Môže vás zaujímať

Kurdmi vedené SDF sa stiahli z mesta Ras al-Ajn na severe Sýrie