Jednou vetou

Maďarská Národná volebná komisia eviduje už 77 politických strán

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Maďarská Národná volebná komisia (NVB) zaevidovala na svojom utorňajšom zasadnutí tri nové nominačné organizácie, čím počet politických strán evidovaných do aprílových parlamentných volieb stúpol na 77. Vo voľbách pred štyrmi rokmi zaevidovala NVB 71 strán, informovala agentúra MTI.

Nominačné organizácie, teda politické strany a celoštátne národnostné samosprávy, ktoré sa chcú volieb zúčastniť, sa musia pred voľbami zaevidovať. NVB preverí existenciu organizácie a hodnovernosť jej údajov v súdnej evidencii občianskych organizácií.

Do parlamentných volieb v roku 2014 zaevidovala NVB 71 politických strán a 13 národnostných samospráv. Podľa údajov Celoštátneho súdneho úradu (OBH) bolo vtedy právoplatne registrovaných v Maďarsku takmer 250 politických strán.

Vo voľbách, ktoré sú naplánované na 8. apríla, bude môcť vytvoriť celoštátnu stranícku volebnú listinu tá strana, ktorá postaví svojho kandidáta najmenej v deviatich župách a hlavnom meste, a súčasne najmenej v 27 jednomandátových volebných obvodoch. Celoštátna národnostná samospráva môže vytvoriť národnostnú volebnú listinu, ak získa odporúčanie jedného percenta zaevidovaných národnostných voličov.

Termín pre odovzdanie celoštátnych straníckych a národnostných volebných listín volebnej komisii je 6. marec.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia