Jednou vetou

Maďarská opozícia na demonštrácii spoločne žiadala demokraciu a právny štát

Všetky maďarské parlamentné opozičné strany a niekoľko tisíc ich priaznivcov požadovalo v piatok 15. marca 2019 v Budapešti demokraciu a právny štát. Zhromaždenie na Ceste slobodnej tlače usporiadali organizátori v rámci osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49.

foto: TASR – Ladislav Vallach

Všetky maďarské parlamentné opozičné strany a niekoľko tisíc ich priaznivcov požadovali v piatok v Budapešti demokraciu a právny štát. Zhromaždenie na Ceste slobodnej tlače usporiadali organizátori v rámci osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49.

USA zamietnu víza predstaviteľom ICC, ktorí budú stíhať Američanov

Strany Jobbik, Maďarská socialistická strana (MSZP), ochranárska LMP, Demokratická koalícia a strana Momentum zverejnili pri tejto príležitosti vyhlásenie s 12 požiadavkami, medzi ktorými sú obnovenie demokracie a právneho štátu, nezávislé médiá a ukončenie štátneho financovania „vládnych propagandistických médií“, nezávislú prokuratúru a súdy, trestné stíhanie korupcie vo verejnej sfére, slobodu vedy, vzdelávania a kultúry, kvalitné zdravotníctvo, ale aj zaviazanie sa Maďarska k základným hodnotám Európskej únie.

Rečníci zhromaždenia, na ktoré mnohí prišli so straníckymi, národnými vlajkami, ale aj s vlajkami EÚ, vyzvali k národnej jednote, bez ktorej nebude možné zosadiť vládu premiéra Viktora Orbána. Odmietli novelu zákonníka práce, ktorá rozšírila ročný rámec nadčasov a kritizovali vládu okrem iného aj za to, že sa nestará o budúcnosť mladých ľudí, ktorí preto odchádzajú do zahraničia.

V Alžírsku sa konali doposiaľ najväčšie protesty proti prezidentovi

Na podujatí tiež zaznelo, že síce v májových voľbách do Európskeho parlamentu ešte postaví každá opozičná strana vlastného kandidáta, avšak v jesenných regionálnych voľbách už proti kandidátom Fideszu budú nominovať jediného spoločného opozičného kandidáta.

Prejavy sprevádzal dav skandovaním hesiel: „Do basy!“ či „Európu!“. V okolitých uliciach boli pripravené policajné jednotky, k incidentom však nedošlo.

Provládne spravodajské servery v reakcii na opozičnú demonštráciu uviedli, že kým Orbánov prejav si vypočulo 20.000 ľudí, na spoločné podujatie opozičných strán prišlo niečo vyše tisíc, a dodali, že tento deň bol „ďalším dňom opozičného kolapsu“.

Slovenská novinárka: Život v Aucklande ide ďalej, išlo o ojedinelý útok

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule