Jednou vetou

Maďarská opozícia v parlamente: Kedy prokuratúra začne konať v kauze Gruevski?

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Na začatie konania maďarskej prokuratúry v kauze bývalého macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského, ktorý dostal v Maďarsku azyl a ktorý sa do krajiny dostal bez cestovných dokladov, sa pýtala v pondelok v parlamente generálneho prokurátora Pétera Polta maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK).

Poslanec DK Imre László v rámci hodiny otázok generálnemu prokurátorovi pripomenul všetky porušenia zákonov, ktoré sa podľa jeho názoru kauzy udelenia štatútu utečenca macedónskemu expremiérovi dotýkajú. „Gruevski prekročil hranice troch krajín, v ktorých ho neprenasledovali, a maďarské orgány mu pomohli v úteku z jeho vlasti,“ povedal opozičný politik a dodal, že macedónsky expremiér nemal potrebné cestovné doklady, preto sa vynára aj podozrenie z trestného činu falšovania úradných dokladov.

Eurokomisár Hahn žiada od Maďarska vysvetlenie udelenia azylu pre Gruevského

Podľa Lászlóa mal Gruevski v zmysle maďarských zákonov čakať na rozhodnutie o azyle v tranzitnej zóne na hraniciach vzhľadom na pretrvávajúci krízový stav pre migráciu. Poslanec DK sa preto spýtal, kedy prokuratúra začne v tejto kauze konať.

Polt v odpovedi uviedol, že prvý podnet prokuratúra prijala 15. novembra od súkromnej osoby, ktorá podala žalobu v Gruevského kauze pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a iných trestných činov. „Podnet bol založený na správach z novín a neobsahoval žiadne konkrétne údaje, preto prokuratúra nariadila doplnenie žaloby. Ďalšie podnety pochádzajú od inej súkromnej osoby a od dvoch poslancov, tie preverí Národný úrad pre vyšetrovanie (NNYI),“ dodal generálny prokurátor s poznámkou, že proces preverovania prebieha.

Maďarský minister vnútra: Prisťahovalecký úrad v kauze Gruevski nepochybil

Bývalý macedónsky premiér minulý utorok (20.11.) na Facebooku potvrdil, že maďarský prisťahovalecký úrad posúdil pozitívne jeho žiadosť o štatút politického utečenca.

Gruevského v máji tohto roku odsúdili v Macedónsku na dva roky väzenia v jednej z jeho korupčných káuz týkajúcej sa nákupu luxusného obrneného vozidla za 600.000 eur. Bolo to v čase, keď pôsobil na čele vlády.

Expremiér opakovane vyhlásil, že je nevinný nielen v spomínanej kauze, ale aj ďalších štyroch vyšetrovaných prípadoch. Konštatoval, že za jeho stíhaním je politický motív.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia