Jednou vetou

Maďarská vláda: Bankové karty rozdávané migrantom otvárajú viaceré otázky

Ilustračné foto

Foto: TASR

Rozdávanie bankových kariet migrantom otvára množstvo otázok, povedal vo štvrtok večer vo verejnoprávnej televízii M1 hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Podľa agentúry MTI ako príklad uviedol nasledovné nezodpovedané otázky: „Kto preveruje údaje? Na čo sú finančné prostriedky použité? Akým spôsobom sú pri poskytovaní týchto kariet filtrovaní zločinci, prípadne tí, čo sú spojení s terorizmom?“

Kovács konštatoval, že teoreticky by mali byť bankové karty pre migrantov použiteľné len v rámci programu fungujúceho na území Grécka, avšak zaznamenali ich už aj v krajinách susediacich s Gréckom, nachádzajúcich sa na západobalkánskej migračnej trase.

Expertov OSN nepustili v Maďarsku k migrantom v tranzitných zónach

„Pre občana členskej krajiny Európskej únie je nepredstaviteľné, aby vošiel do banky a nemusel by sa legitimovať. Banková karta bez mena nezodpovedá takejto požiadavke,“ namietal Kovács.

Podľa Kovácsa takto funguje systém, ktorého zrejmým zámerom je priviesť čo najviac migrantov do Európy. „V tom je rozpor medzi organizovaním prisťahovalectva a snahou zastaviť migráciu,“ zdôraznil hovorca vlády, ktorý kritizoval aj úvahy o zavedení víz pre migrantov. Takýto návrh sa majú jeho slov údajne opäť posudzovať poslanci Európskeho parlamentu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia