Jednou vetou

Maďarská vláda chce zakázať demonštrácie na miestach konania štátnych sviatkov

Ustanovujúca schôdza maďarského Národného zhromaždenia začala sa v utorok 8. mája v Budapešti. Schôdzu sprevádzali protivládne demonštrácie už od rána. Na snímke demonštranti v okolí budovy parlamentu na ulici Alkotmány

foto: TASR/AP

Maďarská vláda chce presadiť novelu zákona, podľa ktorej by dôležité miesta konania štátnych či cirkevných sviatkov v krajine neboli v čase týchto sviatkov považované za verejné priestranstvá. Informoval o tom v stredu spravodajský server Zoom.hu.

Podľa servera kabinet sa odvoláva na nutnosť zachovania bezpečnosti a dôstojnosti podujatí, pričom opozícia v úprave zákona vidí pokus o zamedzenie protivládnych demonštrácií.

Zvolenie Webera za predsedu EK by bolo dobré pre strednú Európu, tvrdí maďarský expert

Novela, ktorú pripravil vicepremiér Zsolt Semjén, navrhuje aby na čas prípravy a konania sviatkov miesta ich konania neboli považované za verejné priestranstvá, čím by sa uvedené priestranstvá stali v zmysle zákona obsadenými.

Podľa Zoomh.hu by to znamenalo, že na Kossuthovom námestí pred parlamentom, kde sa koná najviac štátnych osláv, ale aj na ďalších miestach hlavného mesta či na iných miestach Maďarska, nebolo možné na miesto slávnostného podujatia alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nahlásiť polícii demonštráciu.

„Zabráni sa tým napríklad tomu, že by premiéra prichádzajúceho na oslavy vypískal protestujúci dav,“ píše server. „V čase príprav a konania sviatkov sa miesta týchto podujatí nepovažujú za verejné priestranstvá, na ktoré sa vzťahujú všeobecné pravidlá,“ cituje Zoom.hu z návrhu novely.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia