Jednou vetou

Maďarská vláda nepodporí na post šéfa EK Webera, ale ani Timmermansa

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Maďarská vláda nepodporí v boji o funkciu šéfa Európskej komisie (EK) ani nemeckého stredopravicového kandidáta Manfreda Webera, ani holandského stredoľavicového politika Fransa Timmermansa, vyhlásil v stredu v Budapešti hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Macron nechce hovoriť o menách, ale dal najavo, že si neželá Webera za šéfa EK

Podľa agentúry MTI hovorca v prestávke rokovania kabinetu poznamenal, že Weber v uplynulých mesiacoch viackrát urazil Maďarov, Timmermans zasa v predvolebnej kampani eurovolieb prakticky priebežne klamal v súvislosti s Maďarskom.

Kovács pripomenul, že kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) Weber okrem iného povedal, že nechce byť predsedom EK „hlasmi maďarských vládnych strán“, pričom kandidát Strany európskych socialistov (PES) Timmermans podľa hovorcu klamal napríklad v otázkach slobody tlače, situácie právneho štátu či antisemitizmu v Maďarsku.

Timmermans hlasoval vo voľbách do EP prvýkrát v živote sám za seba

„Maďarská vláda vie podporiť iba takého kandidáta na post predsedu EK, ktorý spĺňa požiadavky sformulované aj premiérom Viktorom Orbánom, medzi ktorými je úcta k členským krajinám Európskej únie (EÚ), nepoužívanie dvojakého metra, snaha o zastavenie migrácie a ochrana kresťanských koreňov,“ dodal hovorca maďarskej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia